Komentarų: 1

Skystas ūkinis muilas

Šiuo muilu skalbiu drabužius skalbimo mašina, plaunu indus, jei riekia – ir grindis. Tuo pačiu principu gaminu jau antrą kartą, pirmą

Plaku su pertraukom ir laukiu tikro pėdsako. Aliejai vis dar atsiskiria…

partiją beveik baigiau… Labai patiko, todėl  mažai ką keičiau.  Skalbdama rūbus, į skalbimo mašinos miltelių stalčiuką papildomai beriu geriamosios sodos – jautresniems audiniams, ir kalcinuotos – mažiau kaprizingiems, purvinesniems. Jei noriu kad geriau išsiskalbtų dėmės, – dar ir šaukštą natrio perkarbonato. Kad audiniai būtų minkšti, į minkštiklio skyrelį – šaukštą druskos. Geriau išsiskalbia aukštesnėje temperatūroje. Dažniausiai skalbiu 40-45 laipsnių. Nevirinu. Neužsiskalbia, nepatamsėja, tai taupau energiją. 🙂 Audiniai lieka kvepiantys švara, vos juntamai pačiulėmis, minkšti, spalvos labiau nei nuo priktinių skalbiklių neblunka. Tiesiog viskas normaliai dėvisi. Nenaudoju daugiau jokių papildomų minkštiklių. Šilkui, vilnai netinka. Nors vilnos nebandžiau skalbti, reikės įdomumo dėlei kokį seną nebenešiojamą megztuką pabandyti. O gal ir gerai bus. Šilkui galiu paliudyti kad tikrai netiko… Sugėrė riebalus ir ilgai neatsiskalbė. Labai malonus skalbimui rankomis. Nesausina odos, net jei neužsimauni pirštinių. Tas pat ir su indais – lieka švarūs, taurės spindi, ir rankų negraužia.

Sudėtis labai paprasta. Kad bent pusmečiui užtektų, viriau iš 2500g aliejų:

 • kokosų 26 proc. –  650 g.
 • linų sėmenų  15 proc. – 375 g.
 • palmių oleinas  14 proc.  – 350 g.

  Pėdsakas seniai jau buvo… Tada užkaičiau virti ir kaitinau uždengtame puode ne mažiau nei tris valandas, kas pusvalandį pamaišydama. Čia jau baigia virti, vaško fazė.

 • saulėgrąžų aliejus 22 proc.  – 550 g.
 • kukurūzų  aliejus  23 proc.  – 575 g.

Vandens procentas nuo aliejų masės:  33 (nepamiršt pasikeist skaičiuoklėje), arba  825 g.

KOH  pagal skaičiuoklę, kai pariebinimas  -2 (minus du):  533,103 g.  Viso naudojau: 588,60 g. (su papildomu kiekiu rūgštims neutralizuoti).

Priedai:

 • citrinos rūgštis  2 proc. – 50 g. Jai neutralizuoti 40 g papildomo KOH (vienam gramui rūgšties 0,8g KOH).
 • pieno rūgštis  1 proc. – 25 g. Jai neutralizuoti 15,5 g KOH ( vienam gramui 0,62 g KOH).   Rūgštis ištirpinau vandenyje, į kurį po to subėriau šarmą.
 • druska   3  proc.  –  75 g.
 • kalcinuota soda   4,8 proc. – 120 g.
 • Borax  3,2 proc. – 80 g., ištirpinta 160 g verdančio vandens (muilo neutralizavimui, kartu kaip tirštiklis, supilta proceso pabaigoje į pakaitintą, karštą, atskiestą muilo masę)
 • papildoma citrinos rūgštis muilo neutralizavimui  – 10 g., ištirpinta 100 g verdančio vandens, naudojau po Borax ir kalcinuotos sodos su druska, nes pamatavusi norėjau dar šiek tiek sumažinti pH. Patarimas: daugelyje receptų patariama neutralizuoti ne stipresniu nei 20 proc. citrinos rūgšties tirpalu. Geriau naudoti gerokai silpnesnį, 5-10 proc., tada rūgštis ne tokia “pikta“ muilui ir nesusidaro baltos drumzlės. Lėtai supilti maišant į muilo masę. Tiesiog tingėjau vėl terliotis su Boraxu, o rūgštis buvo po ranka… Anktesniame muile naudojau boro rūgštį, ji stipresnė už Boraxą, reikia mažiau.

  Tikrinu, ar jau gana kaitinti: pusę arbatinio šaukštelio masės ištirpinu pusėje stiklinės verdančio distiliuoto vandens. Skaidru? Vadinasi, tikrai gana, visi aliejai susijungė.

Kvapas. Praėjusį kartą naudojau maždaug 10 g eterinių aliejų kilogramui riebalų. Skysti muilai mano nosiai atrodo kad yra draugiškesni  eteriniams, todėl galima jų naudoti mažiau nei kietuose. Labai patiko kvėpinti pačiule. Eterinius aliejus taip pat reikia pilti į karštą muilą, kad gerai išsimaišytų, susijungtų. Ir dabar panašiai aromatizavau:

 • pačiulės eterinis aliejus  26 g.
 • apelsinų 5 fold  10 g.
 • frankinčensės likutis (kurio kokybė kitiems reikalams manęs netenkina…) 1,5 g.
 • ir dar vienas likutis, eterinių aliejų mišinys “Oriental“ (frankinčensė, ylang, nardas, dar kažkas)  apie 6 g.

Dominuoja, žinoma, apelsinais pasaldinta pačiulė.

Muilo skaičiukai:  hard 34, cleans 18, cond 62, bubbly 18, creamy 16, IOD 94, INS 116. Kietumas čia nesvarbus; ir nors muilas skalbimui, labai didelio putojimo ir stipraus plovimo… nereikia. Nuo rūgščių, sodos jis ir taip labai gerai putoja, ir plauna pakankamai efektyviai. Ankstesnio muilo “cleansing“ buvo  16 –  ir pilnai pakako. Dabar bandžiau patobulinti, nors nežinau net ar reikėjo. Kremiškumo irgi nereikia, o geras kondicionavimas pageidautinas. Bent jau man toks principas praktiškai pasitvirtino.  🙂

Pilu vandens ant ledinukų… Ir šiltai palieku ramybėje, nakčiai. Galima kartais pamaišyti, jei iki tiek jau atlikta dienos metu. Bet čia labiausiai reikia laiko.

Jau ištirpo! Kaitinu ir tuoj baigsiu gaminti

Rūgštys: lauric 12, myristic 5, palmitic 13, stearic 3, ricinoleic 0, oleic 23, linoleic 31, linolenic 8.  Nededu į ūkinį muilą ricinos aliejaus, kad nesukeltų nepageidaujamai didelio putojimo efekto. O linų sėmenų aliejus čia man atrodo labai tinkamas audinių minkštinimui, švelniai priežiūrai, spalvų išsaugojimui.

Puode man netelpa, nes mėgstu iškart visą kiekį gerai atskiesti. Šįkart gal kiek persistengiau… Supyliau 10 litrų distiliuoto vandens ir tirpinti baigiau jau dviejuose puoduose. Kai visi gabaliukai ištirpo, pakaitinau beveik iki virimo ir atsargiai perpyliau į didelį plastikinį kibirą, kad viskas tilptų vienoje taroje. Tada neutralizavau  boraxu,  išmaišiau, supyliau karštame vandenyje tirpintą sodą, druską, gerai permaišiau,  ir eterinius aliejus.

Tuoj pilstysiu – viskas sudėta ir gerai išmaišyta

Hmmm… Praėjusį kartą buvo skaidriau. Žiūrėsim kas čia bus po poros savaičių

Štai taip atrodo šviežutėlis indelyje. Netobulai skaidrus… Gali pasitaisyti per porą savaičių, išskaidrėti. O gal ir ne, jei bus citrinos rūgštis koją pakišusi…  Nepergyvenu – skalbia puikiai, jau įdarbinau skalbyklėje.  🙂

Tirštumas – kaip dirbtinio medaus. Šiltas būna gerokai skystesnis negu vėliau, atvėsęs. Pastovėjęs, ypač jei indas atviras – dar labiau tirštėja.

Aliejus galima įvairiausiai kaitalioti, bet kokosų arba palmių branduolių (babassu per didelė prabanga tokiam tikslui)  neišvengiamai reikės. Praėjusį kartą viriau iš įvairiausių likučių, nebenaudojamų, nebetinkamų… Suėjo kaip geri! 🙂

Reklama

One comment on “Skystas ūkinis muilas

 1. […] eiga. Viskas taip pat, kaip gaminant muilą skalbimui. Kai muilas baigė virti, užpyliau 3 litrais (galima mažiau, bus tirštesnis) vandens, […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: