2 Komentaras

Smilkalai… Kvepiančios dūmo vilionės

Kur pažvelgsi – visur dualizmas. Diena ir naktis, šilta ir šalta, skanu ir bjauru. Sveika ir kenksminga. Ir kiekviena kategorija turi milijonus persipynusių, vienas kitame ištirpstančių atspalvių.  Man patinka smilkalai. Labai! Todėl išmokau pasigaminti bent gana paprastus smilkalus.008 Čia rūksta mano sukonstruotas pirmasis dūmelis. Pasigaminau ir kitą variantą, ir dar mažiausiai vienerius ketinu, nes jau žinau kaip noriu keisti kvapą, ko dar trūksta, ko – mano nosiai per daug.

Su meile ir aistra tryniau žoles, kerpes, šaknis… Su nei kiek ne mažesne aistra rinkau informaciją, ką smilkalai daro negero ir nors trumpai – ką gero mūsų sveikatai. Tiesiog privalau papasakoti. Kaip galima pasigaminti smilkalus, parašysiu kitame poste. Pirmiausia apie su smilkalais susijusias rizikas, nes apie tai lietuvių kalba informacijos tėra tiek, kad užteks vienos rankos pusės pirštų jai suskaičiuoti…

Smilkalai – ne natūralūs kvepalai, eteriniai aliejai, naminė kosmetika ar aromaterapija. Jie gali ne vien alergiją sukelti. Viskas kur kas rimčiau. Šį kartą (muilo gamintojų pasigailėjau 🙂 ) įdėsiu porą nuorodų į smilkalų pardavėjų puslapius, kur pateikiama “plati informacija“. Išvertus į žmonių kalbą, kuria aš su jumis kalbu – į blizgų popierėlį įvynioti reklaminiai teiginiai. Man gerokai keista, kai smilkalais prekiauja ekologiškų prekių parduotuvės: “Ekopirk“  , “Nimfali“.  “Nimfali“ teigia, kad pigūs smilkalai “gali net pakenkti“. O brangūs – jau nebe? Ar daug lemia prekės kaina, kai kalba eina apie degimo metu susidarančius junginius? Čia jų  “Viskas apie smilkalus“ . Viskas tam, kad pirktumėte, o ne kad viską (ar nors kuo daugiau) žinotumėte. Permeskit akimis pardavėjų tekstus – bus įdomiau toliau skaityti.

Dar vienas pastebėjimas. Šįkart su “Nimfali“ sutinku – ant smilkalų pakuočių dažniausiai nenurodoma tiksli sudėtis. Teisinis reguliavimas kol kas nereglamentuotas, nėra privaloma nurodyti sudedamąsias dalis. Ir dar keisčiau, kad tik tabako pramonę palietė būtinybė puošti pakuotes bauginančiais užrašais… Neturiu atsakymų. Galbūt istorinis smilkalų naudojimas tiek tvirtai susijęs su įvairiausiomis religijomis, dvasinėmis praktikomis, kad tapo savotiška “šventa karve“. Nėra rankos, kuri išdrįstų paliesti. Tačiau  pasaulyje daugiau nei dešimtmetį  atliekami tyrimai, kaip  sveikatą veikia  smilkalai, ir įvairiuose planetos kampeliuose tokių bambeklių kaip aš daugėja. Smilkalų istorija papasakota daug kartų, nekartosiu, apie tai yra pvz. čia. Skaitau ir mokausi iš visų; o jau sutinku toli gražu ne su viskuo, taip pat ir tuo kas parašyta ką tik įdėtoje nuorodoje. Tik nedetalizuosiu, nes taip niekada negalėsiu baigti įrašo!

Pirmas smilkalų MITAS: natūralūs smilkalai nepavojingi, nekenksmingi.

Netiesa. Net jei naudojamos vien natūralios kvepiančios dervos, medienos, žolės – joms degant, smilkstant, susidaro sveikatai pavojingi degimo produktai. Juk tabakas taip pat natūralus. Ir ne visi rūkoriai suserga plaučių vėžiu – bet kad rūkymas kenkia sveikatai, niekam abejonių nebekyla, tiesa? O juk buvo laikai, kai tabaką  skirdavo gydytojai ir jis buvo laikomas vos ne stebuklingu vaistu nuo 36 ligų ir net vėžio. Smilkalų gamyboje naudojama mediena degdama į aplinką išskiria daugybę pavojingų medžiagų. Daugelis – lygiai tos pačios, kurios susidaro degant tabakui. Čia palyginamoji medienos ir tabako dūmų lentelė. Pirmame puslapyje – medienos dūmų cheminė kompozicija, antrajame – medžiagos, kurios randamos ir medienos, ir tabako dūmuose. Susidaro benzenas (kancerogeniškas, nuodingas, ypatingai pavojingas), toluenas (kancerogenas, nuodingas), benzopirenas, formaldehidas, išsiskiria smalkės ir t.t. Norintiems dar tikslesnės analizės, kelių šalių mokslininkų apžvalga apie medienos dūmų įtaką sveikatai.Tokios išsamios degančių žolių, šaknų miltelių dūmų sudėties neradau. Manau kad taršos prasme iš esmės jie mažai kuo skirsis nuo tabako ir medienos.

Antras mitas: smilkalai valo orą. Kaip gali valyti tas, kas teršia įvairiomis dujomis ir smulkiausiomis kietosiomis dalelėmis?! Jie gali užmaskuoti, paslėpti nemalonius kvapus. Tuose kraštuose, kur smilkalai nuolat smilkomi, atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad 29 procentai žmonių gyvena namuose, kurių ore randami leistinas ribas viršijantys formaldehidų likučiai, 30 procentų – nemaži sieros dioksido kiekiai. Formaldehidai siejami su įvairiais neurologiniais sutrikimais, galvos skausmais, o sieros dioksidas gali sukelti kvėpavimo sistemos problemų. Degant tradiciniams  smilkalams, dar išsiskiria anglies monoksidas – ta pati mirtinai nuodinga medžiaga, kuri susidaro ir degant automobiliniams degalams. Šaltinis .

Trečias mitas: smilkalinės bosvelijos dūmai  atlaisvina, kvėpavimo takus, gerina sekreciją ir yra naudingi sergant kvėpavimo takų ligomis. Šį mitą iš dalies paneigia pirmieji aiškinimai. Bet jei jau kalba eina apie plaučius, pažiūrėkime kaip jie atrodo paveikus smilkalinės bosvelijos dervos dūmais. Buvo atlikti tyrimai su žiurkėmis. Vargšiukės buvo suskirstytos į tris grupes: vienos veikiamos brangiais smilkalais, kitos pigiais, trečios – kontrolinė “švari“ grupė. Paskui tirti histologiniai plaučių audinio pakitimai. Kontrolinės grupės gyvūnėlių plaučių audinys buvo sveikas, paveiktų smilkalais – su uždegiminiais infiltratais, kai kurios bronchiolės su neurofiliniais eksudatais ir ląstelių likučiais. Tyrimas patvirtino, kad sumažėja plaučių galimybė apsivalyti nuo patekusių nešvarumų.(P.S. tekstas žurnale nuo 58 p., su plaučių audinio nuotraukomis). Ta pati mokslininkų grupė vėliau tyrė struktūrinius pneumocitų pakitimus. Išvados – smilkalai sumažina deguonies pasisavinimo efektyvumą  plaučių alveolėse.

Dar buvo tiriama žiurkių spermatogenezė ir spermos parametrai po bosvelijų smilkalų inhaliavimo . Šio naujo tyrimo išvados taip pat nė kiek neguodžia: smilkalais paveiktų gyvūnėlių spermos kiekis sumažėjo, pablogėjo kokybė, padidėjo nepilnaverčių spermatozoidų skaičius. Taip pat buvo tiriamos kepenys (6 punktas literatūros sąraše).

Taip, ne viską galima perkelti žmonėms, kas nustatoma tyrimuose su gyvūnais. Kartais tos pačios medžiagos žmogų gali paveikti silpniau, o kartais – stipriau.

Mažiausiai kartą per savaitę naudojant smilkalus besilaukiančiai moteriai, rizika pagimdyti leukemija sergantį kūdikį padidėja dvigubai. Šaltinis.

Neseniai JAV atlikto tyrimo duomenimis, oro tarša greta automagistralių, tose vietovėse, kur būna nuolatiniai transporto kamščiai, taip pat siejama su dažnėjančiu autizmu (15 nuoroda). Nors smilkymas – tai ne sėdėjimas šalia automobilio išmetamųjų dujų vamzdžio, visgi gyvename tankiau ir daugiau užterštame pasaulyje, sandaresniuose būstuose, nei senovės egiptiečiai. Tokia yra realybė. Pažiūrėkite, kokios buvo egiptiečių šventyklos: aukštos lubos, milžiniškos durys, langai – tai tiesiog angos be stiklų…

Faktas, kad smilkalai didina plaučio vėžio riziką rūkantiems, patvirtintas, nes neigiamas tabako dūmų poveikis sumuojasi su smilkalų poveikiu. Dėl nerūkančių kol kas nėra tvirtų išvadų, nes dažnai tokie žmonės gyvena sveikesnį gyvenimo būdą, ir tai mažina plaučių vėžio tikimybę; tačiau viršutinių kvėpavimo takų vėžio rizika didėja visiems. Tyrimas buvo atliekamas tarp Kinijos gyventojų. Ilgalaikis, daugiau nei 40 metų, kasdieninis  smilkalų naudojimas viršutinių kvėpavimo takų auglio tikimybę didina 70 procentų.

Nenutylėsiu ir kitos pusės. Smilkalinė bosvelija ne veltui šventa ir šlovinama tūkstantmečius. Pradeda aiškėti, kodėl tie dūmai taip patinka daugumai iš mūsų. Bosvelijų sudėtinė dalis, incensolio acetatas, veikia kaip psichostimuliatorius, antidepresantas, mažinantis įtampą. Išgryninta medžiaga gali būti panaudota vaistams kurti. Trumpai , apie tą patį truputį plačiau – religinių ceremonijų metu išsiskirianti medžiaga lyginama su vaistais Valium (mūsų kraštyuose žinomi Diazepamo pavadinimu), už kuriuos incensolio acetatas maždaug dešimt kartų silpnesnis, tačiau manoma kad mediciniškai reikšmingą kiekį įkvepia nebent smilkantis asmuo – dvasininkas, patarnautojas. Tyrimo medžiaga.

Pietvakarinėje Kinijos Shaxi provincijoje buvo atliktas tyrimas, siekiant nustatyti, kurios malonų kvapą dūmams suteikiančios tradiciškai naudojamos smilkalų medžiagos gali turėti ir farmakologinį poveikį. Smilkant kvapiųjų bruknuolių lapus, kvapą suteikia pagrindinė kvapioji ir gydomoji medžiaga metilo salicilatas, smilkant kininius kiparisus – alfa-pinenas ir t.t. Padaryta išvada, kad smilkymas turi ir kultūrinę, ir medicininę prasmę. Bet pasikartosiu: šiuolaikiniame pasaulyje turime stebėti, ar nauda atsveria riziką. Pagarinti eterinius aliejus daug saugiau.

Tose šalyse, kur smilkalai istoriškai plačiausiai naudojami, jie kartu ir daugiausiai įvairiais aspektais tyrinėjami.  Malaizijoje Surita Sokima darbe “Comparison between Chemical Compounds in Gaharu Smoke (Burning) and Gaharu Oil (Hydrodistillation)” tyrinėja agarmedžio (kitaip ūdo, Malaizijoje “gaharu“, Japonijoje “jinkoh“ dūmų ir agarmedžio eterinio aliejaus chemiją.  Ji aptarė cheminės sudėties ir augimvietės ryšį,  nustatė, kad eteriniame aliejuje randama kur kas daugiau cheminių komponentų, lyginant su tos pačios kilmės augalo dūmų sudėtimi.

Nenoriu rašyti saugaus smilkalų naudojimo taisyklių, nes nežinau, ar tokios gali būti – taisyklės, kaip saugiai naudoti ne visai saugų daiktą. Visgi pasirinkusiems gyvenimą SU smilkalais verta įsiklausyti į tokias paprastas rekomendacijas: nenaudoti dažnai, rinktis išskiriančius mažiau dūmų, nedeginti iškart daug; pakanka dalies pagaliuko, kūgelio ar trupinėlio dervos. Gerai vėdinti patalpas. Nenaudoti besilaukiančioms, maitinančioms motinoms; nenaudoti greta mažamečių vaikų.

Jogos mokytojai, instruktoriai pradeda savo studijose naudoti eterinius aliejus ir atsisako smilkalų, (arba smilko prieš susirenkant seanso dalyviams, nes daugiausia smulkių, pavojingų dūmų dalelių išsiskiria smilkymo pradžioje, po kurio laiko jų koncentracija ore palaipsniui mažėja, nors kvapas išlieka ilgiau) bei ragina tą patį daryti kitus. Ne visi, žinoma, bet daugelis, kurie įvertina pavojų savo ir savo klientų sveikatai. Įdomus pasakojimas ir skaitytojų atsiliepimai yra čia.

Šalyse, kur smilkymas tradiciškai labiausiai paplitęs, atliekami tyrimai, kurių tikslas – rasti būdus ir medžiagas, kaip sumažinti oro taršą bei smilkalų keliamą pavojų sveikatai. Vienas iš efektyvių ir nebrangių tyrinėtų priedų – kalcio karbonatas, arba kitaip paprasčiausia kreida. Tyrimo duomenys. Įdomi detalė – Japonijoje tradiciniuose senuosiuose smilkaluose buvo naudojamos trintos jūros kriauklelės – natūralus kalcio šaltinis…

Ir pabaigai – taiki ir rami Indijos swamio Belendu Ji mintis išsakyta jo pamąstymuose apie smilkalus (kurių pats nenaudoja, o jei nuvyksta dalintis išmintimi ir jam paruošta salė būna iškvėpinta smilkalais, tai pirmiausiai prašo išvėdinti patalpas…), kuria noriu užbaigti:    “Take care of yourself and your body. I don’t want to create any panic among those who used to light incense for years and I definitely think it is wrong to be constantly afraid of getting ill of diseases like cancer. But still, you don’t need to invite these diseases and you can take care of your body. If you know how to live healthy, do it. Not burning incense is another step on this way.“

Aš taip pat nesėju panikos. Tiesiog manau kad tik žinojimas suteikia tikrą galimybę rinktis. Būsiu dėkinga už smilkalus reabilituojančias nuorodas (atliktus tyrimus, ne reklaminius tekstus).  Jei rasiu savo klaidų ar aktualios informacijos – taisysiu ir pildysiu.

Šiandien buvo puiki diena! Ačiū visoms, kurios dalijosi kūrybos džiaugsmu. 🙂

019

Kita naudota literatūra:

Reklama

2 comments on “Smilkalai… Kvepiančios dūmo vilionės

  1. Ačiū už labai naudingą straipsnį ! 🙂

  2. Ačiū labai, Ramute, Jūs nuostabi! Su didžiausiu susidomėjimu ir pasigerėjimu skaitau Jūsu straipsnius, tik nesustokite rašyti 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: