7 Komentaras

“Rondeletia“. Europos monarchų kvepalai

Ilgai brendau šitam žingsniui. Pagal senovinę formulę ketinau  sumaišyti kurį nors senųjų parfumerių sukurtą kvapą. Visa virtinė atsitiktinumų susidėliojo taip, kad iš G.W. Septimus Piesse “The art of perfumery“ , 1857 metų veikalo, savo eksperimentams išsirinkau Rondeletia. Ir jau kai lentynoje stovėjo trys buteliukai su skirtingais mano sumaišytos Rondeletia variantais, juos uostydama, tyrinėdama, lygindama pasiieškojau daugiau informacijos.

Šiomis dienomis “RoIndeletia“ niekas nebegamina. Tačiau ne aš viena bandau juos atkurti. Ir nė kiek neabejoju, kad idėja įvairiausiais pavidalais tebegyvena šiuolaikiniuose kvepaluose. Knygos autoriaus pateikta formulė prieš maždaug pusantro šimto metų buvo garsi ir populiari. Įvairiuose kvapų namuose gaminama vis  kitaip, išlaikant netikėtai nuostabią kvapo kombinaciją: levandų ir gvazdikėlių derinį, sutvirtintą saldžia vanile, ambra ir muskusu. Iki šių dienų išlikę garsūs Pjero Fransua Lubin 1789m.  įkurti kvapų namai, dabar vadinami tiesiog LUBIN,  1855 metais pristatė “Extract of Rondeletia“. Pavadinimas greičiausiai kilęs ir botanikams gerai žinomo kvapnaus augalo Rondeletia odorata. Augalas, savo ruožtu, pavadintas prancūzų natūralisto  Giullame Rondelet vardu. Nepaprastas kvapas, nepaprasta istorija. Lubin kvapų namų klientais buvo to meto Europos galingieji – Napoleono mylimoji Žozefina ir sutuoktinė Paulina, Rusijos carai, Anglijos karališkieji asmenys. Taigi šįkart tikrai nė kiek neperdedu, kalbėdama apie karališką kvapą.

Manoma, kad anglų parfumeriai Rondeletia akordą naudojo ir Rondeletia kvepalus gaminti pradėjo nuo maždaug 1830 metų. Kvapas saldžiai svaiginantis, žadinantis, viliojantis. Labai stabilus, ilgai išliekantis, nors tokia odekolonams būdinga apie 10 procentų kvapiųjų esencijų koncentracija, lyginant su 30-40 procentų, naudojamų gaminant kvepalus, atrodo nedidelė. Labai malonus nosiai ir kartu šiek tiek neįprastas. Šiurpuliukai nubėga per nugarą, kai pagalvoju, kad panašiai kvepėjo išsipusčiusios ponios pieš 150 metų!.. Levandos jame aktyvios, rožiškos, spyruokliuojančios, gyvos ir linksmos tarsi šokinėjantis oro balionėlis, atsiskleidžia nauja levandoms prasme. Maišydama medžiagas, tuo pačiu susirašinėjau su kvapais besidominčia kolege. Vienbalsiai nusprendėme, kad šis derinukas gali numirėlį pažadinti! Stebuklingas kvapo virsmas, kai dvi susijungusios substancijos tampa kažkuo trečiu, visai nauju.

S. Piesse formulė:  spiritas (60 laipsnių stiprumo brendis)  1 galonas,levandų otas (eterinis aliejus)  2 uncijos, gvazdikėlių otas 1 uncija, rožių otas 3 dramai, bergamočių otas 1 uncija, muskuso ekstraktas 1/4 pintos, vanilės ekstraktas 1/4 pintos, ambros ekstraktas 1/4 pintos.

Dietrichsen’s Rondeletia

Duotus kiekius teko persiskaičiuoti. Sumaišiau kelis variantus. Du – labai artimus S. Piesse receptui, o trečiame pridėjau to, kas man patinka ir maniau kad šitoje kompanijoje dera. Kam bus įdomu susimaišyti nesumeluotai karališka prabanga dvelkiančius rafinuotus kvepalus, pateikiu lašais ir gramais perskaičiuotą 1/300 dalį recepto:

 • spiritas (brendis, ne mažiau 60 laipsnių) 12,6 g
 • levandų otas 8 lašai
 • gvazdikėlių otas 3 lašai
 • rožių otas 1-2 lašai
 • bergamočių otas 4-5 lašai
 • muskuso ekstraktas 0,394 g.  –  tokiam kiekiui pakanka augalinio muskuso atitikmens, muskusinės ybiškės, arba kitaip ambretės sėklų eterinio aliejaus,  maždaug 4 lašų
 • vanilės ekstraktas 0,394 g. – 8-10 lašų Kvapų namų burboniškos vanilės. 8 lašai sveria 0,29-0,3g.
 • ambros ekstraktas  0,394  g. –  14-15 lašų ambros spiritinio ekstrakto sveria apie 0,3g.

Sumaišiusi spiritą su kokybišku brendžiu, pasigaminau 65 laipsnių koncentracijos spiritinį mišinį: į 25 gramus spirito įpyliau 75 gramus brendžio. Ačiū merginai supermamų forume, pasidalinusiai teisinga spirito skiedimo technologija (Esu amžinai klystanti! Buvau sukeitusi vietomis, ką į kur reikia pilti. Turi būti: reikia spiritą pilti į vandenį, o ne atvirkščiai)! Tačiau matau, kad reikėtų stipriau spirituoto, apie 75 laipsnių. Dabartinė koncentracija neištirpina visų eterinių aliejų. Jei per keletą dienų paplakant nesusijungs, norom nenorom turėsiu spirito įpilti daugiau. Lašiukų skaičius – orientacinis, proporcijas galima pritaikyti savo skoniui. Aš lašinau šiek tiek kitaip. Vieną variantą pagaminau su muskusine ybiške. Kitą – su dviejų sintetinių muskusų kombinacija. Į trečią neiškenčiau neįdėjusi irisų ir mylimo kumino, išbandžiau kitas levandas bei rožes.

Šituose kvepaluose, kurie tais senais laikais buvo skirti kvėpinimuisi, nosinaičių aromatizavimui, ypač gerai dera bulgariškos levandos. Jos saldesnės, rožiškesnės už visas kitas levandas. O levandoms į kompaniją – bulgariškų rožių otas (eterinis aliejus, ne absoliutas), kuris savyje turi kažką vėsiai levandiško. Šios levandos su rožėmis sutapo tarsi dvi vieno obuolio puselės. Rožių galima dėti vos lašą. Tada jos jungs kitas medžiagas, bet pačių rožių nesijaus. Arba lašinti daugiau. Kiek – nepasakysiu. Kiekvienas renkasi pats. 🙂

Rondeletijų receptūrose kartais dar naudodavo nerolį, vetiverijas, citrininę verbeną/aloyziją, citrinžoles.001

Pabaigai: dar viena keista gyvenimo istorija. Savo gimtadienio proga pasidovanojau senovinį kvepalų buteliuką. Jį gavau su išlikusiu iškvėpintu vatos gniužulėliu. Ketinau naudot savo kvepalams laikyti. Bet… ranka nekilo išmest tos vatytės. Kai sumaišiau levandas su gvazdikėliais, sulašinau paskutinius ambros tinktūros lašus, prisiminiau kvapą ir susiradau tą buteliuką. Kvapas ne toks pat, bet labai labai artimas Rondeletijai. Kai išgaruoja pradinės natos ir lieka vanilinė ambros bazė, dar labiau supanašėja. Likimas! Ar jau tada Rondeletija beldėsi pas mane?

Papildyta:  Patikslinu, kad rašydama “ambra“, turėjau minty natūralų ambergrį. S. Piesse receptūrose naudojamas būtent jis, kašalotų išskyrų ekstraktas, ne “amber“ (gintaro) aliejus ar akordas.

Suradau ir kvepalus, kuriuose panaudotas Rondeletia akordas. Tai Houbigant kvapų namų 2010 metų kūrinys Fougere Royale. Prie senojoje  formulėje naudotų medžiagų rinkinio  kvepalų autorius, Givaudan “nosis“ Rodrigo Flores-Roux  į draugiją levandoms pridėjo romos ramunėlių, gaivaus žalumo suteikė Viduržemio jūros regiono žolynais, pačiuliu, šalavijais, drėgnumo kerpėmis, saldumo tonkos pupelėmis ir “amber“ akordu. Sukūtė šiuolaikinį “fužerą“, modernizuodamas 1882 metų tų pačių kvapų namų Fougere royale, laikomą pirmuoju “fužeru“, davusiu kryptį ir pavadinimą visai didelei žolinių-papartinių kvapų šeimai.

Reklama

7 comments on ““Rondeletia“. Europos monarchų kvepalai

 1. Ačiū Ramute, už straipsniuką. Skaitydama užuodžiau visus kvapus 🙂

 2. Mieloji, Jūs į žodį gebate įvilkti kvapą įstabiai, – tai tikra Dievo dovana! Nepaliaukite rašiusi, tikiu, Jūs žadinate širdis daugelio 🙂 dėkui, dėkui, dėkui!

 3. Ačiū už nuostabų aprašymą! Ir mane įkėpė sumaišyti šių kvepalų bandynukus…

 4. Ačiū kad skaitote. Dar truputėlį papildžiau… Nepaleidžia manęs Rondeletia. Vakar susimaišiau labiau citrusinį ir mažiau fiksuotą variantą. Lyg ir neblogai gavosi. 🙂 Jei kas kursite savo Rondeletia interpretacijas, fiksuoti galite po kurio laiko. Po 6 valandų, 12 ar visos paros, taip vakarykštį odekoloną ambros tinktūra ir sintetiniu muskusu sutvirtinau šiandien. Daviau substancijoms laiko susidraugauti. 🙂

 5. Ramute, labai įkvepiantis straipsnis. Kažką reiks ir man pabandyti, nors nedidelėj kvapiųjų substancijų kolekcijoje dar ne visus ingredientus turiu. Ir dar. Suorganizavai puikų raganų suvažiavimą pas save. Pravedei įsimintiną smilkymo ir smilkalų kūrimo pamokėlę. O gal padarytum susitikimą kvepalų kūrimo tema? Na čia toks pasiūlymas iš lempos, pamąstymui. Ar realu būtų?

  • Galvojau apie tai, bet nemokamai neįmanoma, nes medžiagos brangios. Kartu dar sunku save pavadinti mokytoja. Aš tas burtininkas, kuris pats dar tik mokosi. Bet surengti pamokėlę keletui žmonių, susitarus iš anksto ką gaminsime, kietus kvepalus, aliejinius ar spiritinius – manau su ne itin didele medžiagų palete galėčiau (nes tiesiog ne visų medžiagų mano kolekcijos kiekiai gali būti pakankami grupei žmonių). Tarkim, sukurti visiems ką nors Rondeletija akordo tema būtų išties įdomu.
   Labai vertinu darbą grupėse dėl galimybės pačiupinėti, pauostyti kitų žmonių darbus ir dėl to kad galiu būti sukritikuota pati. Tai didžiulis informacijos šaltinis, neįkainojama, iš knygų nepasisemiama patirtis. Visada labai laukiu kvapų maišymo dirbtuvių Kvapų namuose – dėl unikalių žinių, kuriomis nuoširdžiai ir dosniai pasidalina didžiausias autoritetas ir labiausiai patyręs žmogus mūsų šalyje, ponia Laimė Kiškūnė. Tuo pačiu gaunu nepakartojamą galimybę susipažinti su kitų kvapų kūrėjų, o jų yra ne tiek jau mažai, visada įdomiais darbais.

 6. Tikrai esate labai gabi, labai vaizdžiai perteikiate kvapus raštu, jaučiasi, kad kurdama juos daug atiduodate savęs, įsijaučiate, esate tikra kūrėja. Taip pat ir paskaitas mokate vesti, todėl ir aš norėčiau sudalyvauti jūsų vedamoje paskaitoje kvepalų tema. Ir pritariu, kad tai būtų mokama, jeigu kada sugalvosite tokias daryti, tai aš iškart užsirašau :).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: