Komentarų: 1

Kininių kiparisų eterinis aliejus

Cupresus funebrisUžburiančio kvapo. Pala, ar aš turiu ką nors nekokio kvapo?.. Labai dūmiškas, sakralus medienos aromatas. Gana stiprus ir stabilus. Tarsi sena, kvapais persismelkusi medinė smilkyklė malkomis šildomoje kaimo bažnytėlėje – su lengva dūmo rūgštele. Negaliu iškentėti nepaminėjusi bažnyčios… Kažkas jo kvapo sklaidoje siejasi su ambergriu. Iš aromatinių man žinomų chemikalų artimiausias Ambrofix. Gali būti, kad kvepaluose kininių kiparisų eterinis aliejus veiks kaip rišiklis ir fiksatorius, suteikiantis gražaus drėgno ūdiškumo. O man priminė ankstyvą vaikystę, kai gavau nuo močiutės bart, kam kunigėliui sveikindamasi ištiesiau kairę ranką…Jau noriu sumaišyt su juo kvapą.

Viena iš tų retų laimingų išimčių, kai puikus eterinis aliejus kainuoja gana nebrangiai. Ir kad pagamintas Kinijoje – visai ne minusas. Tiesiog šie kiparisai ten auga. Dėmesio: nenaudoti nėščiosioms. Sudėtyje daug fenolių.  Perspėju iškart! Neduok dieve kam nors paskui bus negerai. Taigi mane sąžinė negyvai užgrauš. Jei rimtai, tai paieškojusi radau aprašytą apsinuodijimo kininių kiparisų  nuoviru atvejį, kai namuose pasigamintas preparatas iš augalo šakelių buvo geriamas. Šakelėse esantis itin didelis  aktyvių flavanoidų kiekis sukėlė rimtus, negrįžtamus  inkstų, kepenų, žarnyno pažeidimus. Todėl turbūt neprofesionalams bus saugiausia saikingai naudoti kaip pačių įvairiausių kvapų, kvepalų sudėtinę dalį, nesistengiant išpešti nieko daugiau. Nors ne. Buvo tirtas vabzdžius atbaidantis kininių kiparisų eterinio aliejaus poveikis. Cupresus funebris iš šešių tirtų aliejų buvo veiksmingiausiai atbaidantis ir nuodijantis knygų, medienos kandis.

Šiuo metų laiku aktualesnė gynyba nuo  kraujasiurbių mašalų. Deja, čia kininiai kiparisai buvo neefektyvūs. Tačiau tas pats tyrimas konstatavo, kad kadagių, arba Juniperus communis eterinis aliejus savo veiksmingumu prilygsta plačiausiai naudojamam sintetiniam repelentui DEET.  Sakoma, kad šių kiparisų eterinis aliejus gali būti naudojamas nuo raumenų skausmų, karpų naikinimui, sutinkamas kosmetikoje, muiluose ir parfumerijoje. Netoksiškas ir nedirginantis (8). Aromaterapinėje literatūroje neaprašytas.

Rinkdama informaciją apie šį eterinį aliejų, aptikau įdomų pasakojimą apie tradicinį smilkalų ir kultinių augalų naudojimą senojoje Kinijoje. Kvapni kininio kipariso mediena, kaip pigi, paplitusi ir todėl  lengvai prieinama, tradiciškai buvo plačiai naudojama smilkalų  gamyboje. Pasakojimas  tarptautiniame Etnobiologijos ir etnomedicinos žurnale.(P.S. žurnalas –  super šaltinis įvairiausiomis temomis! )

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Cupressus_funebris
  2. http://www.torna.do/s/cupresus%20funebris/?q=cupresus+funebris&o=t
  3. Tam tikros rūšies kandžių repelentas http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11681697
  4. http://www.afpmb.org/sites/default/files/pubs/dwfp/publications/FY11/Carroll,Tabanca%269%26Zhang,2011.pdf
  5. http://www.bulkapothecary.com/essential-oils/cedarwood-chinese-essential-oil
  6. http://www.cirrusimage.com/tree_funeral_cypress.htm
  7. Išsamus įvairių rūšių kedrų ir Cupressus funebris aprašymas
  8. http://ezinearticles.com/?The-Different-Types-of-Cedarwood-Oil&id=6924467
Reklama

One comment on “Kininių kiparisų eterinis aliejus

  1. Ačiū labai! Kaip tik pradėjau galvoti, kuo čia šiemet reiks gintis nuo kraujasiurbių 🙂 Ir aišku, literatūros sąrašas man ištisi lobynai…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: