4 Komentaras

Mažai girdėta tiesa apie sviestmedžio, kitaip shea, karite, Butyrospermum parkii, sviestą

Tiksliau – daugumai turbūt visai negirdėti faktai…

Dar kartą dėkoju merginai, pasidalinusiai man nauja informacija vienoje feisbuko grupėje. Pasakojimas bloge. Prisipažįstu: užkabino. Lietuviškas googlas apie alergiją sviestmedžiui nedavė nė vieno atsakymo! Nearti dirvonai… Natūropatai ir dermatologai sviestmedžio aliejumi rekomenduoja tepti sudirgusią, alergijų, dermatitų, egzemų kamuojamą odą.  Gal dar būčiau iškentėjusi, bet kai lateksui alergiško vaikelio mama papasakojo, kaip jai dermatologai rekomenduodavo tepti sviestmedžiu, – supratau kad tylėti nebeįmanoma. Ji pastebėjo kad sviestmedis situaciją pablogina; bet nesuprato kad tai dar viena natūrali latekso forma.Jei medikų visuomenėje šis faktas nežinomas arba žinomas mažai, nė neabejoju, kad daugybė žmonių veltui kankinasi ir tik kenkia sau, naudodami sviestmedį. Bendraudama su namines kosmetikos priemones gaminančiais žmonėmis, jau  žinojau kad šis aliejus tinka ne visiems, bet daugiau nieko tikro apie galimą sensitizavimą, įjautrinimą, apie tai kad kažkam gali būti netgi mirtinai pavojingas, buvau negirdėjusi. Praskleiskim uždangą…  Sviestmedžio medis:

Shea butter tree with fruit

Neišvengiamai tenka tarti kelis žodžius apie jautrumą, alergiją lateksui. Manoma, kad per pastarąjį dešimtmetį tai tampa pačia pavojingiausia alergine reakcija, kartais galinčia sukelti netgi anafilaksinį šoką. Rizikos grupės – tai žmonės, kurių profesija susijusi su kontaktavimu latekso turinčiomis medžiagomis: medicinos, maisto pramonės, kosmetikos paslaugų darbuotojai; turintys sveikatos problemų asmenys, dėl kurių atliekama daug operacijų, tyrimų ar kitų medicininių manipuliacijų, ypač maži vaikai. Neigiamas latekso poveikis sveikatai yra kaupiamasis. Tai reiškia, kad jokių problemų gali nebūti metus, netgi dešimtmečius, tačiau kai organizmas tampa jautrus šiai medžiagai,  atsakas į kontaktą kiekvieną kartą tampa vis stipresnis ir pavojingesnis. Gali būti sunku to kontakto išvengti ir numatyti. Tarkim, jei fasuojant, sveriant, pateikiant pirkėjui maisto produktus, jie buvo tvarkomi mūvint latekso turinčias pirštines – latekso dalelės liko ant paviršiaus; jis netgi vadinamas netiesioginiu maisto priedu. Lateksas mus pasitinka medicinos įstaigose, stomatologo kabinete ir lankantis kirpykloje, jo yra kūdikiams skirtuose čiulptukuose, karštam vandeniui skirtuose buteliuose, balionuose, prezervatyvuose ir vienkartiniuose švirkštuose, intraveninėse sistemose ir kateteriuose, plaukimo kepuraitėse ir padangose… Jei nustatoma alergija lateksui, tai privalo būti įrašyta asmens medicinos kortelėje, ir lankantis medicinos įstaigose privalu apie tai įspėti aptarnaujantį personalą, reikalauti naudoti latekso neturinčias priemones.

Sviestmedžio aliejuje esantis lateksas labai panašus į tą problematiškąjį lateksą, todėl taip pat gali sukelti alergines reakcijas, ypač jautiems lateksui žmonėms. Taip pat gali akumuliuotis, kauptis organizme. O kosmetikos rinka šiuo metu tiesiog lūžta nuo priemonių su sviestmedžiu – kremai ir kondicionieriai, lūpų balzamai ir muilai, kūno sviestai ir losjonai, priemonės kūdikiams, alergiškiems žmonėms savo sudėtyje sviestmedį mini kaip privalumą. Užsienyje jau galima rasti latex-free produktų. Ar ne metas ir Lietuvos natūralios kosmetikos gamintojams pasiūlyti linijas, kuriose šis aliejus nenaudojamas? Lateksui jautrūs būtų dėkingi. Labai gaila, bet tyrimų apie tokį sviestmedžio keliamą pavojų praktiškai neradau. Faktas tai, kad jame latekso yra (7). Taip pat kol kas tik įtariama kad sviestmedis gali būti vėlesnės vaikų alergijos riešutams viena iš priežasčių dėl galimos kryžminės reakcijos su braziliškais riešutais, migdolais, graikiniais, lazdyno ir žemės riešutais  (5). Taigi, tie kurie yra alergiški riešutams, gali būti jautrūs sviestmedžiui, dar vienam riešutui. Tačiau tokia reakcija tikrai nėra dažna, įvertinant kaip plačiai sviestmedis naudojamas.

Lateksui jautrūs asmenys neretaituri kryžminę alergiją tam tikriems maisto produktams (2), pagal poveikio stiprumą bei dažnumą suskirstytiems į tris grupes. Stipriausia reakcija į: bananus, avokadus, kaštonus/kaštainius, kivius.

Vidutinė: obuoliai, morkos, salierai, melionai, papaja, bulvės, pomidorai.

Silpniausia: abrikosai, vyšnios, citrusai, figos, vynuogės, ličiai, mangai, nektarinai, persikai, kriaušės, persimonai, pasifloros, ananasai, lazdymo riešutai, sojos pupelės, šalavijai, krapai, raudonėliai… Čia išvandinti  33 tokie produktai (2). Kituose šaltiniuose minimi špinatai, brokoliai, lęšiai, cinamonas, mėtos, prieskoniai…

Apricot, Cherry, Citrus fruits, Fig, Grape, Lychee, Mango, Nectarine,
Passion fruit, Peach, Pear, Persimmon, Pineapple, Strawberry,
Buckwheat, Rye, Wheat, Coconut, Hazelnut, Walnut,
Castor bean, Chick pea, Peanut, Soybean, Dill, Oregano, Sage,
Peppers (Cayenne, Sweet/bell pepper), Shellfish, Sunflower seed – See more at: http://www.latexallergyresources.org/latex-cross-reactive-foods-fact-sheet#sthash.qId3ThPn.dpuf
Apricot, Cherry, Citrus fruits, Fig, Grape, Lychee, Mango, Nectarine,
Passion fruit, Peach, Pear, Persimmon, Pineapple, Strawberry,
Buckwheat, Rye, Wheat, Coconut, Hazelnut, Walnut,
Castor bean, Chick pea, Peanut, Soybean, Dill, Oregano, Sage,
Peppers (Cayenne, Sweet/bell pepper), Shellfish, Sunflower seed – See more at: http://www.latexallergyresources.org/latex-cross-reactive-foods-fact-sheet#sthash.qId3ThPn.dpuf
Apricot, Cherry, Citrus fruits, Fig, Grape, Lychee, Mango, Nectarine,
Passion fruit, Peach, Pear, Persimmon, Pineapple, Strawberry,
Buckwheat, Rye, Wheat, Coconut, Hazelnut, Walnut,
Castor bean, Chick pea, Peanut, Soybean, Dill, Oregano, Sage,
Peppers (Cayenne, Sweet/bell pepper), Shellfish, Sunflower seed – See more at: http://www.latexallergyresources.org/latex-cross-reactive-foods-fact-sheet#sthash.qId3ThPn.dpuf

Sviestmedžiui giminingas Sapote/Zapote (Pouteria sapota) augalas taip pat turi nemažai į latekso proteinus panašios medžiagos, taigi lateksui alergiški asmenys jo taip pat turėtų vengti. Dar kartą teko prisiminti tiesą, kad ne viskas, kas natūralu, yra absoliučiai nekenksminga… Ir kad netgi sviestmedį reikia naudoti saikingai. Dėl to, kuo jis geras ir naudingas, dėl tų medžiagų kurios padeda apsaugoti odą, išlaikyti drėgmę – dėl to paties gali būti pavojingas.

Galimos alternatyvos sviestmedžiui: mangų, kakavos,  kupuasu  sviestai, natūralus lanolinas (10).

Nuotrauka iš: ARKive (www.arkive.org)

Literatūra:

1.http://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files%5C110510latexallergy.pdf

2.http://www.latexallergyresources.org/latex-cross-reactive-foods-fact-sheet

3.http://ec.europa.eu/health/archive/ph_risk/committees/scmp/documents/out31_en.pdf

4.http://www.aromaceuticals.com/blog/shea-butter-latex-allergies

5.http://blog.onespotallergy.com/2011/04/cetaphil-products-tree-nut-allergy-warning/

6.http://www.jacionline.org/article/S0091-6749(10)01636-2/fulltext

7.http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=11763&page=312

8.http://www.fda.gov/ohrms/dockets/ac/03/slides/3977s1_beezhold.ppt#268,8,Transfer

9. http://dmd.nihs.go.jp/latex/cross-e.html

10. http://holisticlifestylecommunityblog.blogspot.com/2013/02/shea-vitellaria-paradoxa.html#.UfFoAG19aV4

Reklama

4 comments on “Mažai girdėta tiesa apie sviestmedžio, kitaip shea, karite, Butyrospermum parkii, sviestą

  1. Kaip visad informatyvu, konkretu, pagrįsta. Dėkui! 🙂

    • Prašom, būkit sveiki. Ką dar pamiršau pasakyti: daugelis augalų turi natūralaus latekso, ne tik sviestmedis su giminaičiais. Jei teka baltos sultys – galima įtarti kad tas augalas turi latekso. Pzv. pienių sultys ir panašiai. Kam dėl latekso problemų nėra, turbūt gali visą gyvenimą naudoti ir sviestmedį, ir pienių vyną gerti. Deja, lateksui jautrių asmenų skaičius nuolat didėja, taigi ir apie šią problemą teks kalbėti ir galvoti dažniau.

  2. Dėkui labai už straipsniuką, kaip visad, informatyvus. Viliuos Jūsų surinkta, susisteminta, patikrinta informacija, receptai, gyvenimiškos įžvalgos ir tokia didelė širdis suguls knygos puslapiuose ir tarsi gyduolis bus kitiems..
    A.S.

  3. Skaitau pirma Jūsų straipsnį ir esu sužavėta:) Ačiū

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: