Parašykite komentarą

Apie kvepalus… pratęsimas. Iso E Super

Pradžia čia.   

Kai dar nebandžiau pati kurti kvepalų, o tik analizavau vieną kitą patinkantį ar nelabai kvapą, kartais jausdavausi nejaukiai. Manau, daugeliui gerai pažįstama būsena. Uodi, nagrinėji, ir… nieko nerandi. Plokščia, lėkšta, nuobodu. Negali suprast, ar čia anosmija (negebėjimas užuosti), ar tikrai ne kažin kas ir yra. Paskaitydavau reklaminius aprašymus, kitų parfumerijos mylėtojų vertinimus. Kartais juos suprasdavau ir pritardavau, bet neretai ir toliau nieko gero tame kvape nerasdavau, net labai nuoširdžiai tyrinėdama. Nesupratau Molekulių 01 mėgėjų, nors tikrai nesu anosmiška tai pagrindinei molekulei. Man jie nuobodūs. Taip, kvepia, banguoja,  bet… o kas toliau? Daugelis šiuolaikinių kvepalų nuobodūs ir panašūs. Pamažu pamažu ateina atsakymai, kodėl taip yra. Mano uoslė čia niekuo dėta. Tiesiog nepasiduodu reklaminėms sugestijoms ir nerandu kvepaluose stebuklų, jei jų ten nėra.

032Iso E Super (toliau tekste IES), cheminė formulė  1-(1,2,3,8,8-tetramethyl-1,3,4,5,6,7, 8, 8a octahydro-2,3,8,8a tertamethyl-2-naphthyl)ethan-1-one,9, III, šiuo metu galutiniame produkte, norint atitikti IFRA reikalavimus,  leidžiamas naudoti iki 21, 4 proc.  Ant šito “pamato“ konstruojama nesuskaičiuojama daugybė šiuolaikinių kvepalų. Pigus, ilgalaikis, stabilus, naudojamas praktiškai be apribojimų, nes 21,4 proc. – tai laaaabai daug.

Kodėl pradedu šitą litaniją? Truputį dėl parfumerijos vartotojų saugumo, bet kur kas daugiau dėl savo abejonių. Noriu pasakyti, kad šiuolaikiniame pasaulyje, lyg Alisos stebuklų šalyje, daugybė dalykų ir reiškinių yra ne tai, kuo atrodo…EU valdininkai nieko prieš dėl tokio panaudojimo, IFRA taip pat.  Tačiau neoficialiuose “parfumaniakų“ rimtuose ir nelabai pašnekesiuose sužinojau, jog yra gana nemažai žmonių, kuriems kvepalai, turintys savo sudėtyje IES, tuoj pat išprovokuoja galvos skausmo priepuolius. Nagi, mielieji, kas, kur ir kada  tai sakė? Kas įspėja? Kam rūpi jūsų sveikata? IES yra ribojama medžiaga kosmetikos gaminiuose, bet nelaikomas alergenu, jo nereikia privaloma tvarka nurodyti gaminio etiketėje. “Kaltas“ jis ar “nekaltas“ chemikalas, nežinau, kaip sename anekdote: mokslas dar neištyrė. Tai ir naudojamas milžiniškais kiekiais. Vėlgi, neoficialiai – yra keliamos hipotezės, kad šito gėrio dėka daugėja alerginių reakcijų, nes didelė IES makromolekulė linkusi kauptis organizme ir ilgainiui turi savybę sensitizuoti, įjautrinti. Pagyvensim pamatysim… Kažkam gal ir nepasiseks. Jau tyrinėjama ir nustatyta, kad jis TIKRAI YRA dirgiklis. Šaltinis. Turiu IES ir nagrinėju, kaip jis veikia kvapą aromatingųjų medžiagų mišinyje. Man patinka, kol jo tiek mažai, kad negaliu užuosti, neišsišoka, “neišlenda“. Žinau, kad įdėjau, nes būna įrašyta formulėje… Dar skaičiau, kad gali būti, jog IES smegenis veikia panašiai kaip frankinčensų smilkaluose rastas incensolio acetatas, laikomas švelniu antidepresantu. Tik vienas natūralus, kitas – ne. Gal negalima daryti tokių išvadų ir jos tikrai nė kiek nepretenduoja į mokslines tezes, bet tuo poveikiu, mano kvaila galva,  galima paaiškinti tokį didelį kvepalų su nemažomis IES koncentracijomis populiarumą. Kaip maistas su E620 gliutamatu skanesnis ir patrauklesnis, taip ir kvepalai su IES “kartą paragavęs, negali sustot“?..

Kartu niekada sau neleidžiu pamiršti, kad moksliniai tyrimai neretai gali prieštarauti vieni kitiems. Susirūpinę alergenais parfumuotuose produktuose  gali pasiskaityti šitą pranešimą. IFRA nustatytas dabar galiojantis oficialus 26 alergenų sąrašas, dermatologų tyrimų duomenimis – netikslus, kai kurios medžiagos negali būti traktuojamos kaip alergenai, kitos gi alergines reakcijas sukelia itin retai; o tos, kurios tikrai sukelia – niekaip neribojamos. Europos sąjungos naujajame reglamente EB 1223/2009 “Dėl kosmetikos gaminių“ į problemą žiūrima kiek plačiau. Yra sąrašas medžiagų, kurių kosmetikos gaminiuose būti negali, jos draudžiamos ir kvit. Kitas sąrašas apima medžiagas, leidžiamas naudoti laikantis tam tikrų apribojimų. Tai gali būti reikalavimas įrašyti medžiagą etiketėje (pvz., eugenolis, geraniolis ir kt., net jei jie yra kaip sudėtinė natūralių eterinių aliejų dalis, tačiau viršija 0,001% gaminyje), ar amžiaus ribojimai, pvz. “skirta tik suaugusiems“, ar “nenaudoti jautriai odai“, “dažnai naudoti vaikams nepatartina“ ,  ar nurodytas leistinas maksimalus kiekis gaminyje ir t.t. Saugumas svarbu ir tvarka turi būti…

Na o aš labai  noriu, kad pasaulis ir toliau maloniai kvepėtų, kad žmonės galėtų džiaugtis kvapais – kvepintis, naudoti pačius įvairiausius kvepalus,  kurti nuostabius naujus kvapo kūrinius. Vien tik draudimai ir ribojimai neapsaugos nuo alergijų ir įsijautrinimų. Nemanau, kad net visą kosmetiką ėmus gaminti bekvapę, pasaulyje sumažėtų alerginių susirgimų. Nes į gaminį, kad jis neturėtų kvapo, turi būti kažkas įdėta tam tikslui, arba naudojamos labai smarkiai išvalytos, dezodoruotos, bekvapės sudedamosios dalys. Ar jos pačios labai nekaltos, vėl kitas klausimas. Aš norėčiau kad žmonės imtų suprasti, kad jų paliekamas “parfumerinis parašas“, kurio patys nė nebejaučia, kažkam gali sukelti galvos skausmą ar astmos priepuolį ir kad kvėpinimasis yra toks keistas labai asmeniškas veiksmas ir įprotis, kuris norom nenorom tiesiogine prasme paliečia kitus žmones. Kartais to visai nenorinčius…  Vienam malonus kvapas kitam gali būti atgrasus ar tiesiog per stiprus. Ne draudimų, bet supratingumo, tolerancijos, atidos, pagarbos, saiko jausmo trūksta labiausiai… Dar man tiesiog nepatinka panika – nei panika dėl baisiai nuodingų ir pavojingų natūralių medžiagų, nei perdėta panika dėl aromatinių molekulių. Neišsižadu nė vienų ir negulu kryžium, kad nenaudosiu.

  1. http://www.fragrantica.com/news/Iso-E-Super-A-Very-Popular-Synthetic-2837.html
  2. http://www.cropwatch.org/
  3. http://www.basenotes.net/t/223162/the-trouble-with-theories-about-the-oxidation-of-essential-oils
Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: