Komentarų: 1

Dumblių absoliutai: palyginamoji apžvalga

Puikūs natūralūs kvepalų ingredientai, tik gana retai naudojami ir mažai aprašyti. Tikrai mažai, net profesionalioje literatūroje informacijos vos kelios eilutės. Aukštos kokybės Prancūzijoje gaminto tiršto, klampaus, tamsiai rudo/žalio dumblių absoliuto pavyzdžių jau senokai net keletą turėjau. Kai tik pasitaikė proga, radusi parsisiunčiau bespalvį variantą. Kartais intensyvi  spalva skaudžiai pakiša koją…  Gerokai nustebino  dviejų panašios kilmės substancijų aromatų puokštės skirtybės. Milžiniškos! Šių absoliutų gamybai gali būti naudojami įvairūs skirtinguose pasaulio kampeliuose augantys dumbliai Fucus vesiculosus, Fucus macrocystis, arba tiesiog įvairių dumblių mišinys, todėl į botaninių vardų džiungles nepulsiu gilintis. Mano solidusis informacijos šaltinis tiesiog pažymi, kad gali būti naudojami įvairūs dumbliai.

800px-Giantkelp2_300

Macrocystis pyrifera

Tradicinį dumblių absoliutą patogiau naudoti atskiestą. Tai labai intensyvaus, ilgai trunkančio kvapo medžiaga, “bazinė“ gaida. Ant bloterio kvapas išlieka ištisas savaites. Gerai blendinasi su briedrage,kerpėmis, pačiuliais, vetiverijomis, cyprioliu ir nagarmote, įvairiomis medienomis, pušimis, galbanu, levanda, castoreumu. Gali pasitarnauti kaip muskusinio akordo dalis, agarmedžio kompozicijose, briedragei sustiprinti, žalumo įspūdžiui kurti; gali būti naudojamas aldehidiniuose kvepaluose, kerpių-medienų kompozicijose ir taip toliau.

Taigi, mano pastabos apie skaidrų Fucus macrocystis absoliutą, pagamintą iš Ramiojo vandenyno Pietų amerikos pakrantėse surinktos žaliavos rezinoido molekulinės distiliacijos metodu. Vau! Pirmas ir esminis skirtumas nuo mano ankstesnių “pažįstamų“ – tai aiškiai labiau “širdies“ gaidos substancija, ji bus gana ryški ir kompozicijos pradžioje, jos pirminis lakumas kur kas intensyvesnis, difuziškesnė; tačiau trukmė mažesnė, greičiau prityla. Pirmas kvapo pliūpsnis – sūrūs purslai, druskos skonis atsiliepia net burnoje. Bet ta druska greit nubyra, tarsi vėjas nuneša. Keista, kažkodėl man jis trumpai kvepia ir braškėmis, ypač neseniai tyrinėtu Strawberry furanone (CAS 3658-77-3) aromatiniu chemikalu; kvapas turi ir saldumo, ir vaisiškumo, šie aspektai ryškiau juntami ant odos (ir ant kiekvienos odos bus vis kitaip). Jau sakiau, druska – trumpam, tos braškės lyg miražas kažkur čia ir toli. Po kelių minučių išryškėja ilgiausiai išliekanti kvapo tematika: oda, castoreumas, kresolis, (m-cresol, CAS 108-39-4), sausumas lyg nuo degančios medienos, kaitinamo popieriaus, kartono – ypač ryškus deginamo kartono kvapas. Ant bloterio uodžiasi joduotos druskos, jodo, dumblo, molio, durpių kvapai; sušlapusio vytelių krepšio, pjuvenų. Tabako kvapas. Asociacijos su natūraliomis medžiagomis: levandinis šalavijas; dar po kurio laiko dvelkteli mėtos, mentolas. Bet kažkas deginto, svylančio dominuoja: svylančių plastikinių  laidų, degtukų dėžutės “pridegamasis“ paviršius,  o jūros kopūstų aromatas vos juntamas, asociacijos su briedrage taip pat silpnos. Mano akimis, kvapo spektras visai kitoks nei spalvotų absoliutų;  urbanistiškesnis, “techno“ ir gal kiek siauresnis. Ar tai blogai? Nemanau, tiesiog jam reikia rasti tinkamą vietą. Labai įdomi medžiaga. Dėl jos ir visas pasakojimas.:) Kol kas nerandu sau atsakymo, kodėl jis toks artimas kaitinamo kartono kvapui. Tikras kartono kepsnys… Kitoks apdorojimo būdas, augimvietė ir galbūt vandens tarša, ar kita dumblių rūšis – kas nulemia? Uostydama bloterį po 24 valandų, jei nežinočiau – turbūt nepasakyčiau, kad tai natūralios substancijos kvapas, tuo labiau nebūčiau atspėjusi kad tai dumbliai. Panašiau į  virgininių kadagių (seniau vadintų raudonųjų kedrų) eterinį aliejų. Matau jam visai kitokias panaudojimo galimybes nei “žaliam“ absoliutui. Bespalvis vargiai padės kurti drėgmę, kerpes ar agarmedį; greičiau dykumą, biblioteką po gaisro ar nuo pralekiančio įkaitusio lenktyninio automobilio liekantį svylančios gumos kvapą. Tos molekulės, kurios jame išlieka ilgiausiai ir “dirbs“ bazinėje gaidoje, galės sėkmingai apsimesti sausomis šiltomis medienomis.

Dabar trumpiau apie “žalią“ absoliutą. Jis ilgai išlieka, ilgai išlaiko ir jūros kopūstų kvapą bei sūrumą. Pirmasis įspūdis labai daugiaplanis: turi saldumo, tokio raminančio, žalio, clorofiliško, gal net su valerijono saldumu; šieno absoliuto ir tonkos užuominų, juodųjų serbentų šakelių ar žievės vaisiškumo, medienos ir džiovintų slyvų kvapo. Ir žinoma, dumblas ir dumbliai įvairiausiais pavidalais: sušiai, spirulina, jūros dumblių lapeliai, dumblas vandens statinės dugne ir salotos su dumbliais… Jūros krantas su audros išmestų jūržolių draiskanomis.

Nors turiu tokių absoliutų iš įvairių šaltinių ir galėčiau dar smulkiau nagrinėti, bet manau kad neverta. Juk net ir to paties pardavėjo kitos partijos substancija gali kvepėti jau truputį kitaip… Visgi visi “spalvoti“ absoliutai daugiau ar mažiau kvepia jūros kopūstais ir kartu turi šiek tiek šieno saldumo.

        Gal Jūs uostėte kurį nors iš dumblių absoliutų? O gal naudojote savo kompozicijose? Papasakokite!  🙂  Prieš porą metų bandžiau kurti “agarmedį“  su spalvotu absoliutu – ten jis buvo savo vietoje. O kai įlašinau į kompoziciją su ryškiu kuminu, gavau žuvų taukų porciją ir teko ilgai vargi ir daug substancijų išmėginti, kol nuvijau tuos taukus šalin… Substancija puiki, bet naudoti reikia ypač apgalvotai. 🙂

 

Remtasi literatūra: Steffen Arctander “Parfume and flavor materials  of natural origin“

 

Keletas dumblių absoliuto aprašymų bloguose:

http://theperfumegarden.wordpress.com/tag/seaweed-absolute/            Hi, Marina! 🙂

http://ohtrueapothecary.blogspot.com/2013/07/day-94-one-year-one-nose-seaweed.html

 

Uostyti pavyzdžiai:  naujasis, įdomusis ir įspūdingasis skaidrus dubmblių absoliutas iš Hermitageoils  .Čia pateikiama Stefeno Arktanderio citata daugiau tinkama “žaliam“, tradiciniam absoliutui.

Lietuvoje puikaus turi   Kvapų  namai, toks pat JAV whitelotusaromatics, o pirmą kartą tyrinėjau iš sunrosearomatics  Abiejų JAV pardavėjų puslapiuose yra įdomūs trumpi aprašymai ir rekomendacijos. Labai vertingi, nes perduodamos asmeniškos patirtys.

Fucus serratus

Fucus serratus

 

Reklama

One comment on “Dumblių absoliutai: palyginamoji apžvalga

  1. Ačiū! Nuostabiai aprašyti dumbliai 🙂 !!
    Esu bandžius dirbti tik su Kvapų namų dumbliais. Tikrai, nėra lengva su jais… Labai įdomu būtų pauostyti skaidriuosius 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: