Komentarų: 1

“Ugnies medžio“ – Fire tree eterinis aliejus

Ugnies medis – visžalis, sumedėjęs Magnolijūnų  skyriaus Lelijainių klasės Pietvakarių australijoje augantis augalas. Botaninį aprašymą galima rasti čia. Manoma, kad vietiniai gyventojai, norėdami paspartinti žydėjimą ir atžėlimą, tam  naudodavo ugnį. Taigi, gavau progą patyrinėti tokį egzotišką, išties ypatingą Xanthorrhoea preissii, australijos aborigenų vadinamą “balga“ (kaip patogiai lietuviškai skamba… 😉 ) lapų garų distiliacijos būdu išgautą eterinį aliejų. Iš puikaus UK eterinių aliejų, absoliutų ir aromatinių molekulių pardavėjo Hermitage oils. Daug dar egzotikų laukia savo eilės į mano namus ir į blogą.. . Fire tree yra čia.

Hm hm hm. Visa savo natūra nenoriu ginčytis, nes dažniausiai tame puslapyje esantys kvapo aprašymai puikūs. Tačiau – dėl nosies, kaip ir dėl skonio, nesiginčijama, tiesa? Tiesiog kiekvienas turi savo nuomonę. Taigi, kuo man kvepia ir kuo nekvepia balga?  Taip, davanų, arba blyškiųjų kiečių ( Artemisia pallens) eterinis aliejus turi panašaus vaisiškumo. Šiek tiek. Daug mažiau saldus, o ta vaisiška vos juntama rūgštelė uodžiasi tik pačioje “top“ gaidos pradžioje. Bet man pats pats panašiausias Styraksų (kai kur vadinamų Storax), laukinių rytinių dervamedžių Liguidambar orientalis eterinis aliejus, ypač tas kurio kilmės šalis Hondūras.  Ugnies medžio syvai daugiau kvepia tirštomis dervomis ir sakais, riebios žemės augalais, rožinio lotoso ir stambiažiedžio jazmino mišiniu. Šiltas, ambriškas, sausas, dulkėtas kvapas, šiek tiek muskusinis; dervinių substancijų asociacijos: benzoino,  peru balzamo. Kartokas medus ir oda. Vidutinės sklaidos, neintensyvus. Sau šį kvapą trumpai įsivardijau taip: rytinių dervamedžių jaunesnysis brolis, arba brendis su Coca-cola. Truputį silpnesnis, trumpesnis, lengvesnis, skystesnės konsistencijos; na – mažesnis. Bet labai sudėtingas, todėl ir nusipelnė aprašymo. Tuo labiau, kad daugeliui tikrai bus nei uostytas, nei girdėtas dyvų dyvas. Brangus… Reikia tikėtis, kad pagamins daugiau, atsiveš daugiau ir kainos taps labiau įkandamos. O dabar galima tik paragauti kaip egzotiško patiekalo, kąsnelį, dėl skonio pajautimo, o ne sotumo jausmo. Kad tų kąsnelių turėčiau daugiau, kelis lašus atsiskiedžiau iki 20 procentų.

Po 15 min. – palaipsniui truputį saldėjantis. Kaip midus – lyg alkoholio, medaus ir medinės statinės kvapo mišinys, ar ilgai ąžuolo statinėje brandinto brendžio/konjako; neturiu pauostyti, bet jei atmintis neapgauna,primena graikišką Metaxą; “vyriškas“ kvapas. Saldumas primena seno pašto voko klijais suteptą kraštelį.

Po 30 min. – balga “eina“ koja kojon su dervamedžiu, toliau saldėdama. Davana parodė savo medicininę pusę –  atsivėrė marlės,  popieriaus, ligoninės kvapas. Ugnies medis išskaidrėjo, tapo labiau gėliškas. Turbūt jam artimiausias tuberozų absoliutas.

Po valandos, po kelių valandų, po paros – stabilus švelnus dervamedžio variantas, nors ir ne dervamedis…

Balga kvepia jazmonais, indolu, benzoatais, kaip jau minėjau – primena stambiažiedžio jazminio absoliutą, kiek mažiau ausytąjį jazminaitį. Gana ryškus ryšys su šiuolaikiniais Indiškais atarais, kodistiliatais su vetiverijomis: Cameli khas ( Jasminum grandiflorum/Chrysopogon zizanoides) ir  Juhi khas, (Jasminum auriculatum/Crysopogon zizanoides). Taigi, ugnies medžio eterinis aliejus gali juos papildyti, praturtinti, praplėsti ar suminkštinti. Styraksų eterinis aliejus yra ribojamas IFRA iki 0,6proc. kvepaluose – jei kada nors kaina leis, ko gero ugnies medis gali pasitarnauti kaip styraksą pavaduojantis kompanjonas. Rožinio lotoso absoliutas taip pat turi gana daug bendrų bruožų. Ir kvapniųjų vetiverijų, ypač Madagaskaro, eterinis aliejus neišvengiamai ateina į galvą uostant ugnies medį. Tas derlingos, durpingos, šlapios juodos žemės su kvapniomis šaknimis kvapas. Duslokas animalistinis saldumas, lyg natūralaus ambergrio aidas. Trapūs, subtilūs ir kartu sunkūs gėliniai kvapai – gardenija, tuberoza, frangipanis.

Kvepaluose turbūt “dirbs“ kaip modifikatorius. Ant bloterio kvapą galima užuosti keletą parų. Panašumas su dervamedžiu išliko visą laiką. Todėl man regis, kad ugnies medį galima puikiai įdarbinti įvairiausiuose gėliniuose akorduose – tuberozų, lelijų, hiacintų, gvazdikų kompozicijose, įvairiuose fužeruose, rožių kompozicijose ir t.t.

Profumo ugnies medį labiau apibūdina kaip vaisišką kvapą. Nebesuprantu, ar mano nosis kitokia, ar aliejus kiek kitoks. Na nekvepia abrikosais, nors tu ką. 🙂 Ir nuotrauka profumo puslapyje ne to augalo. Norėjau trumpai, bet… nesigavo.

 

 

Daugybė gražuolės “balgos“ nuotraukų: https://www.google.com/search?as_q=%22Xanthorrhoea%2Bpreissii%22&tbm=isch

http://en.wikipedia.org/wiki/Xanthorrhoea_preissii

http://lietuvai.lt/wiki/Xanthorrhoea_preissii

http://researchrepository.murdoch.edu.au/2376/

Reklama

One comment on ““Ugnies medžio“ – Fire tree eterinis aliejus

  1. Ačiū! Labai skanus balgos pristatymas 🙂 Gal kartais jau bandei ką maišyt su juo?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: