2 Komentaras

Periploca sepium, “Silk vine“ – vaistinės savisukės eterinis aliejus

Lietuvių kalba šis augalas vadinamas vaistine savisuke. Labai apsidžiaugiau radusi kaip reikia taisyklingai vadinti dar vieną  naują kvepiantį stebuklą. Tūkstantmečius Kinijoje naudotas vaistinis augalas ir mūsų laikais mokslininkų toliau tyrinėjamas kaip antioksidantas, vabzdžius atbaidantis repelentas, ir kaip priemonė  maisto produktams nuo įvairių maistinių kenkėjų apsaugoti. Taip pat tiriamas poveikis T ląstelėsms. Išskiriamos veikliosios medžiagos, vadinamos periplocidais, gali gelbėti esant reumatoidiniam artritui. Tradicinėje Kinų medicinoje kaip tik ir buvo naudojamas kaip širdies tonikas bei reumatoidiniam artritui ir žaizdoms gydyti. Galbūt bus įmanoma panaudoti įvairioms autoimuninėms ligoms, bet į mediciną aš nelendu. Šį kartą…

Kvapas! Kvapas išties retas natūralių substancijų lentynoje. Nieko panašaus turbūt nesu uosčiusi, nors ir ištyrinėjau šimtus absoliutų ir eterinių aliejų. Truputį benzaldehidiškas ( “a lia“ vyšnių kauliukų), šviežiai išlukštentų ar mirkytų migdolų kvapą primenantis aromatas. Nepaprastai įdomus derinys – saldus ir kartu vėsus, drėgnai gaivus. Vaisiškas, lyg šviežių su visais lapais ir vaisinėmis šakelėmis paskubom priskintų obuolių – žalumos gaivumo daugiau nei vaisiškumo. Vaišiškumas ryškiau juntamas pradiniuose kvapo gūsiuose, paskui ryškėja kitos tonacijos. Kažkaip dažniausiai saldžius kvapus priimu ir suprantu kaip šiltus. O šis erdvus, labai skaidrus, ir nors visai ne mėtinis-mentolinis, bet kažkokiu ypatingu būdu vėsinantis ir gaivinantis. Turbūt labiausiai primena Roibos  ir medaus krūmo (Cyclopia intermedia) arbatų mišinį, kvepiantį medumi ir sausa mediena, tik čia daug daugiau oro, vėjo, “po lietaus“ kvapo. Šiek tiek pieštukų-virgininių kadagių(raudonųjų kedrų), popieriaus natų. Truputį pieniškas – kaip kūdikių maistelio mišinėliai. Galbūt ir kepintų arachisų užuominos; vos vos, labai silpnai. Iš natūralių substancijų artimiausias bičių vaško absoliutui, tik ne toks tirštas ir sunkus; akacijoms, nasturtėms, Gulcin khas (frangipanio, Plumeria alba/Crysopogon zizanoides) atarui. Atveriantis, atidarantis kvapas.

“Širdies gaidos“ medžiaga, ilgai trunkanti, po daugiau nei 12 valandų ant bloterio tokia pat aiški, su savo būdingu kvapu, gerai sklindanti.

Po 18 valandų – vis dar puiki sklaida ir kvapo erdvė. Ryškesnis saldumas ir gėliškumas. Dabar jau lyg žydinti tuberoza. Labai tuberoziška tuberoza! Kiek siurprizų pateikia, tai bent. Primena anyžių, melasos ir saldymedžio  saldainiukus-guminukus. Ir šiek tiek kokybišką Madagaskaro vanilės ekstraktą.

Che che… Šį tą išsiaškinau. Teisingai mano nosis “nuskenavo“. Pagrindinė sudėtinė dalis 4-methoxysalicylaldehyde, sudaranti apie 87 procentus lakiųjų medžiagų – kvepia kaip vanilinas ir anyžiai. Ir jei čia salicilatas (neišmanau chemijos, todėl jei įvardiju ar suprantu netiksliai – prašau mane pataisyti), jis galbūt atrodo kad vėsina, nes juk salicilatai turi savybę mažinti temperatūrą. Čia jau mano fantazijos, bet kito paaiškinimo nesugalvoju. 🙂

Kitą dieną… pamečiau lapelį. Teko iš naujo užsilašinti ir stebėti, kas bus po paros ir daugiau. 🙂  Tada ir papildysiu įrašą. Su skaidria širdies gaidos pačiule dera tiesiog dieviškai – gatavi kvepalai vos iš dviejų substancijų. Pageidaujantys gali papildyti citrusais… ar kitais gėriais pagal skonį.

Ojej koks gėris kvepalams, toks dangun kylantis šviesus saldumas! Nuostabaus skaidrumo apsimetėlė tuberoza. Mano manymu, tai puikus modifikatorius gėlėms, medienoms; gaivumo, oro, difuziškumo, prabangaus saldumo šaltinis. Intensyvi, stipri. Žodžiu, “raumeninga“ gėlelė. Su ja bus galima kurti ir saldžias gėlines kompozicijas, ir vyriškus sausos medienos tematikos kvapus. Labai plati panaudojimo galimybių gama. 4-methoxysalicylaldehyde naudojamas maisto pramonėje kaip prieskonis. Vaistinės savisukės eterinio aliejaus parsisiunčiau iš Hermitageoils.

Reklama

2 comments on “Periploca sepium, “Silk vine“ – vaistinės savisukės eterinis aliejus

  1. Jau man taip patinka šios Jūsų kvepiančios/įkvepiančios apybraižos! Nesustokite!!!

  2. Vau! Nu ir sugebi surasti tokių stebuklų 😉
    Norėsiu pauostyt 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: