Parašykite komentarą

Kvapai-afrodiziakai ir senukas parduotuvėje

Prieš keletą savaičių gavau laišką su klausimu – kurie kvapai laikomi afrodiziakais?  Iš kokių natūralių substancijų galima pagaminti afrodiziakinį mišinuką? Ilgai neatsakiau. Turbūt apie tai galima pakalbėti plačiau, juk tema verta dėmesio. Nėra paprasto atsakymo. Nes tai, kas veikia kaip afrodiziakas man, visai priešingai gali veikti kitą žmogų. Geriausias, tobuliausias afrodiziakas – natūralus švaraus, neiškvėpinto kūno kvapas. Be Chanel 5… Kvapas be ryškaus kvapo. Manoma, kad žmonės kvėpinimuisi intuityviai renkasi tokius kvepalus, kurie geriausiai paryškina, atskleidžia jų natūralų kvapą (todėl ir nepatariama dovanoti kvepalų, nebent kai žinoma ką mėgsta), o asmenį intymiam bendravimui renkasi iš tų, kurių kūno kvapas įkūnija tinkamiausią giminės pratęsimui – tai yra, nepanašų, ne giminaitį, kuo labiau skirtingos genetikos. Mylimo vyro pažastų kvapas moteriai padeda atsipalaiduoti. Net jei sąmoningai ir neįvertiname, artimojo kvapas mus neabejotinai veikia. Užuodžiame stresą, ir turbūt užuodžiame aistrą – visa tai gali skatinti ar slopinti susijaudinimą. Apie prakaito kvapą ir kūno kvapus. Taigi, kuriant aromaterapiją intymioms akimirkoms, teisingiausia būtų labai gerai pažinoti tuos kas ją naudos.  Lietuvoje dar negirdėjau kad kur būtų rengiama, bet Europoje jau vyksta feromonų vakarėliai. Žmonės atsineša kelias dienas vilkėtus medvilninius marškinėlius ir juos sužymėtuose maišeliuose palieka uostyti kitiems. Suradę patinkantį kvapą – bando susipažinti. Sako, veikia. Tikiu. Kaip ir tuo, kad tiesiog neįmanoma intymiai bendrauti su žmogumi, kurio kūno kvapas erzina.

Vanilės kvapas laikomas vienu iš tų kvapų, kurie daugumai žmonių patinka. Bet yra nemažai ir tokių, kurie vanilės negali pakęsti. Kažkas tiesiog nemėgsta ir viskas, be jokių paaiškinimų (nors psichoanalitikai gal ir atkapstytų priežastis); kažkas galbūt vaikystėje buvo apsinuodijęs vaniliniu pudingu ir nieko nuostabaus, kad nuo vanilės pykina visą likusį gyvenimą… Mūsų pasirinkimus nulemia kiekvieno asmeninė gyvenimiška patirtis, kultūrinė ir socialinė  aplinka, netgi išsilavinimas.  Didmiesčių gyventojų pasirinkimai bus kitokie nei mažame miestelyje gyvenančių žmonių, lietuvių – kitokie nei prancūzų ar anglų.

Ta proga trumpai papasakosiu vieną su kvapu susijusią asmenišką patirtį. Kartą labai proziškai prekybos cente kraudama pieno produktus į prekių vežimėlį, užuodžiau iš kažkur atskriejusį mielą ir jaukų lengvai rūgštoko dūmo kvapą, sumišusį su šiltu, muskusiniu naminės vilnos meztinio aromatu, ir kažkuo saldžiu. To kvapo buvo daug, jis buvo stiprus, užvaldantis. Nemačiau kas kvepia, bet tikrai ne dešros iš gretimos lentynos… Pagalvojau, – man patiktų tokie kvepalai. Žinoma atsisukau ir apsidairiau aplink, kas gi čia taip maloniai kvepia. Pro šalį ėjo tvarkingais, bet akivaizdžiai jau daugybę metų nešiojamais drabužiais vilkintis senukas. Buvo ankstyvas pavasaris – matyt, jis neseniai kūreno malkinę krosnį, matyt gyvena malkomis kūrenamame name, o krosnis dar ir rūksta, tai rūbai ir jo oda, visa kas persisunkę tuo dūmo kvapu. Tas paprastas, iš vaikystės pažįstamas kvapas man tiesiog suvirpino širdį ir privertė atsisukti greičiau nei būtų brangiausiais naujausiais kvepalais išsikvėpinęs gražuolis. Nes man būtent tas kvapas kažkur giliai viduje savas ir brangus.

Mūsų uoslė yra tiesiog neįtikėtina, ir dar tiek daug apie šį pojūtį yra nežinoma. Jei dar neseniai buvo teigiama, kad žmogus gali užuosti apie 10 000 skirtingų kvapų, tai dabar keliama hipotezė kad mes galime uosti trilijoną kvapų. Jei kvapas susijęs su  skausmingais išgyvenimais, organizmas gali reaguoti greičiau nei smegenys pajėgia apdoroti informaciją.

Gerai, atgal prie temos. Kalbant apie afrodiziakus, nuo kūniškumo niekur nepabėgsi. Turbūt labiausiai tūkstantmečius vertintas, brangus kaip auksas, o kai kuriais istorijos laikotarpiais net už auksą brangesnis buvo ir yra ambergris – kašaloto, hmmm, kakutis. Ne visai tikras kakutis, trumpai tariant tai lyg gyvūno žarnyne suakmenėję, susicementavę jo suvalgytų kalmarų aštrių žiaunų likučiai, kuriuos apvelka apsauginis riebių išskyrų sluoknis, ir tada tai dar ne ambergris. Kad įvyktų stebuklinga metamorfozė, reikia vandenyno vandens, saulės ir laiko. Ambergrį dovanodavo karaliams, naudodavo smilkymui ir kaip vaistus, kvėpinimuisi ir kaip prieskonį. Kaip tik jo nenenaudodavo! Buvo vertinamas, garbinamas senovės Kinijoje ir Japonijoje, Persijoje, Indijoje ir Europos šalyse. Jo kvapas – sako nenusakomas, neaprašomas. Ir tikrai, kiekvieno gabalėlio kitoks (uosčiau jau ne vieną). Stiprus savo švelniu silpnumu, savo kūniškumu. Jis ne tik fiksatorius, jis… suteikia prasmę kvepalams, duoda kaži kokią žodžiais nenusakomą esmę. Tie parfumeriai, kurie yra naudoję – žino, kad pakeičia kvepalų kvapą tiesiog nenusakomu būdu. Duoda kažką, nuo ko kvepalus su juo uosti daug maloniau. Tiesiog taip yra. Galbūt ten yra į žmonių feromonus panašių medžiagų. Greičiausiai yra, aš manau. Jos neturi stipraus kvapo, bet veikia.  Neseniai apie ambergį buvo straipsniukas GRYNAS.LT  Cristopher’io Kemp “Floating gold. A natural (and unnatural) history of ambergris“ aš turiu ir šia proga baigsiu perskaityti… Gal bus ir atskiras pasakojimas – kai skaitau, atrodo taip įdomu ir  būtų vertinga papasakoti kitiems. Įdomi ir patraukli knyga, tik oi kiek visko norisi perskaityti čia ir dabar. 🙂 Dar šiek tiek apie ambergrį yra čia.

Kitas svarbus elementas būtų natūralus muskusinių elnių muskusas. Tačiau tai šiuolaikiniame pasaulyje nenaudotinas produktas. Dėl to nuostabaus muskuso gyvūnai beveik išnaikinti; juo prekiauti draudžiama. Sintetiniai pakaitalai galbūt kvepia panašiai, bet ar veikia kaip muskusas  – niekas dar nežino. Prie gyvūninės kilmės muskusų dar reiktų paminėti civetą, Afrikos akmenį (Procavia capensis) ir kastoreumą(bebrų sruoglius). Bet jų naudojimas taip pat jautrus klausimas…

Augalų pasaulyje yra natūralių muskuso pakaitalų. Tai ambrečių sėklų (muskusinių ybiškių) eterinis aliejus, šventagaršvės šaknų ir sėklų aliejai, kuminų aliejus. Kuminų kvapas iš tų, kuriuos arba myli, arba nekenčia. Jame yra žmogaus prakaito kvapo elementų – nenuostabu, kad laikomas afrodiziaku. Visus šiuos eterinius kvapo kompozicijoje reikia naudoti ypač saikingai, jie paprastai tesudaro mažą dalį, pagražindami, suteikdami gyvybės, bet pačių jų neturėtų ryškiai jaustis.

Toliau – saldu gardu ir gėliška. Medaus kvapai, benzoinas, vanilė, tonkos pupelės su įvairiausiomis gėlėmis. Rožės, jazminai ir ylangai – afrodiziakų karaliai. Šilti, tonizuojantys prieskoniniai kvapai – gvazdikėliai, kardamonai, muškatai, imbieras, peletrūnai; įvairūs pipirai. Taigi gaunasi… kvepalai. Afrodiziaku laikomas ir pačiulių aliejus, bet jis kaip kuminas, iš tų kvapų kurie ne visiems priimtini. O kvepalai kuriami pagal kvepalų kūrimo taisykles ir logiką, ir įvairiausiems žmonėms patinka patys skirtingiausi kvepalai. Man visi sodrūs, orientalistiniai kvapai visada erotiški. Bet čia viskas labai, labai asmeniška. Pusiau juokais, pusiau rimtai – jei tikėsime praeitais gyvenimais, tai kelis kartus yra sakę, kad aš gyvenau rytuose; matyt todėl man tie kvapai taip patinka… 🙂

Vieną paprastą receptą radau perfumershrine bloge.  Čia ingredientai parinkti kad ir iš burnos maloniai kvepėtų, ir atpalaiduojantį bei hormonus reguliuojantį poveikį turėtų. Tačiau irgi baigiama panašiai – reikia improvizuoti, nėra vieno teisingo recepto…

Kaip gyvūnų nežalojantis natūralus muskusas šiek tiek gali pasitarnauti natūralus lanolinas. Man labai patiko jo ir rožių aliejaus kvapo derinys, jau rašiau. Pasirodo, ne vien aš įvertinau šios medžiagos kvapius privalumus. Pasakojimas.

O čia plačiau apie pačius įvairiausius valgomus ir uostomus afrodiziakus. Pagal skonį ir galimybes… deja, patikimų tyrimų šioje srityje dar trūksta. O aš kaip visada – šiai dienai užteks; jei dar ką įdomaus atrasiu, būtinai papasakosiu. 🙂

 

Paveikslėlis iš: http://antiqueimages.blogspot.com/2012/09/free-vintage-advertisement-clip-art_29.html

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: