Parašykite komentarą

Kiek gi galima… nusikalbėti! Terpenų aliejus ir kvepalai vasarai

Rankos niežėjo ir mintys iš galvos virto kai perskaičiau apie baisųjį terpenų aliejų: “Mokslininkas: dėl nemalonaus prakaito kvapo galite kaltinti vieną daržovę“ . Taip taip, terpenų aliejų, kuris yra pomidorų lapuose ir  stiprina prakaito kvapą. Labiausiai patiko straipsnio komentaras: o tai kam tuos pomidorų lapus valgyti? Čia visi kartu krapštomės makaules. 🙂 Terpenų aliejus skamba lyg alyvuogių aliejus: tik iš kokios “terpenuogės“jis spaudžiamas?

Na, neketinu su mokslu ginčytis. Bėda kad straipsnis prastai išverstas, nežinia kaip sutrumpintas, ir tikrai lieka nebeaišku, kam tuos pomidorų lapus maumoti. Nes kalba iš tiesų eina apie įvairius maisto produktuose esančius terpenus. Nėra tokio elemento kaip terpenų aliejus. Terpenai – tai augalų ląstelėse susidarantys labai įvairūs aromatiniai dariniai, begalybės etetinių aliejų sudėtinės dalys, skirstomi smulkiau pagal izopreno darinių skaičių(monoterpenai, diterpenai, seskviterpenai etc.). Aš nekritikuoju minties kad pomidorai gali stiprinti nemalonų kvapą, tik noriu pasakyti, kad įvairių terpenų gausu daugybėje kasdienių maisto produktų: citrusiniuose vaisiuose, prieskoniuose, obuoliuose ir ypač jų žievelėse, levandose ir eukaliptuose, rozmarinuose ir čiobreliuose… Ir tuose pačiuose pomidoruose. Taigi tiems, kuriuos kūno kvapas ypač vargina, galbūt reikia stengtis mažinti įvairių terpenų suvalgymą – riboti ne tik pomidorus, bet ir citrusus. Galbūt, nes išsamių tyrimų kol kas nėra atlikta, arba aš neradau… Kai sunoks pomidorai šiltnamyje, bandysiu atkreipti dėmesį, keičiasi mano ir šeimynykščių kvapas ar ne. O pomidorus valgysiu, – juk sveikas maistas. Čia buvo įžanga. Nes kantrybės taurę perpildė šitas aukso vertės patarimų šaltinis “Kokių kvepalų vengti vasarą“.

Perbėgsiu patarimus ta pačia eilės tvarka.

  • nesiginčysiu. Vasarą mažiau yra geriau – kuo aukštesnė kūno ir  aplinkos temperatūra, tuo intensyviau garuoja aromatas ir kvepalai sparčiau sklinda, ir tie, kurie žiemą maloniai šildo, vasarą tikrai gali imti dusinti. Aplinkinius gali varginti trumpai arba savaitėmis (jei lieka ant drabužių) – tai priklauso nuo to, iš ko kvepalai pagaminti.
  • ir taip, ir ne. Kodėl reikėtų vengti gėlių? Pernelyg plati sąvoka. Gėlės gėlėms nelygu.
  • kodėl nemaišyti? Kam patinka ir turi savo mėgstamus derinius arba tiesiog mėgsta eksperimentuoti, vasarą reikėtų nebent atidžiau dozuoti. Mažiau nei žiemą. Kodėl reikia žmonėms nurodinėti, kad jie nežino kas gausis? Kartą pabandys – ir žinos. Arba jau seniai žino savo mėgstamus derinius ir “patobulinimus“. Tai gali būti sėkmingas būdas kvepėti ypatingu, tik jūsų kvapu. Tarkim, turite labai lengvučius, subtilius ir švelnius vos gėlėmis dvelkiančius kvepaliukus, bet norisi “cinkelio“, daugiau ryškumo – kodėl nepapildžius jų lengvu prieskonių prisilietimu ar kokiu dūmeliu?
  • ką reiškia – rinkitės natūralius? Spiritas taip pat gali būti natūralus. Dažnai tai pati natūraliausia šiuolaikinių kvepalų dalis. “Natūralūs“ kvepalai  būti aliejiniu pagrindu, lygiai taip pat gali būti skiesti spiritu. Kiti aromatinių medžiagų tirpikliai kol kas mažiau populiarūs, nes turi įvairių  minusų. Natūralus=geras, sintetinis=blogas – pats netiksliausias ir neteisingiausias suabsoliutinimas. Kelios mintys apie tai šiame garsaus parfumerio Frederiko Malle interviu.
  • su saule sąveikauja ne aromato stiprumas. Medžiagos, kurios didina odos jautrumą saulei, kvepaluose yra ribojamos. Natūraliuose eteriniuose aliejuose tokių medžiagų dažnai netgi daugiau, bet kad kvepalai keltų kuo mažiau problemų, gaminami specialiai nuo odos nudegimus saulėje galinčių  sukelti elementų išvalyti eteriniai aliejai – kaip bergamočių be furokumarinų. Taip, spiritas sausina odą. Tačiau odą daug kas sausina – kasdienis prausimasis su muilu arba prausikliais taip pat. Juk paprastai ant nuprausto, kremu nepatepto veido kvepalų nepuškiame (ir išvis kažin ar kas nors veidą kvėpina), o šlakelis spirito paausyje ar ant riešo kenkia nebent itin jautrioms į dermatitus linkusioms odoms. Dar pravartu kvėpinti kojas – tada patys geriau galim užuosti natūraliai aukštyn kylantį aromatą. Taip, yra kvepalų sudedamųjų dalių, kurios gali privilioti kraujasiurbius. Bet galima rinktis ir tokius, kurie mašalus atbaido…
  • tarp EDT ir EDP tėra sąlyginės ribos. Kai kurie kvapų gamintojai gamina didesnės koncentracijos EDT nei kiti EDP, tai yra kažkas gali nurodyti kad tarkime 16 procentų koncentracijos produktas yra EDP, kitas gi gamintojas 18 proc. gaminį įvardins kaip EDT. Procentas procentui nelygu, nes viskas priklauso nuo to, iš ko tas procentas susideda. Tai viena. O jau kuris kiek išlieka, susiję vėlgi ne vien su koncentracija, bet kur kas labiau su tuo kokios trukmės medžiagos naudojamos kvepalų formulėje. Šiuolaikinei parfumerijai ne problema pagaminti odekolono koncentracijos gaminį, kuris išliks labai ilgai, jei tik bus toks poreikis… Tačiau taip susiklostė, kad tradiciškai odekolonas suprantamas ne tik kaip mažesnės koncentracijos, bet ir trumpiau trunkantis gaminys, kuriame didžioji dalis – viršutinės gaidos gaivūs citrusiniai, žoliniai aromatai.
  • teisingai, nereikėtų vos pauosčius griebtis už piniginės, nes pradinės natos greit išgaruoja, ir svarbu kad būtų malonu tai kas lieka ilgesniam laikui. Nors jei kvepalai sėkmingai sukurti “linijiniu“ principu, stengiantis kad kvapas kuo mažiau keistųsi laikui bėgant, tada ir pirmas įspūdis gali būti teisingas pasirinkimas.
  • taip, kvepalus nustojame jausti ne todėl kad jų per mažai, o todėl kad uoslė ilgainiui nustoja fiksuoti tą patį dirgiklį – tą patį kvapą. Tačiau kodėl negalima trinti riešų? Kad kvepalai bus mažiau juntami ir greičiau įsigėrę į odą galbūt bus organizmo suskaidyti, kraujotakos išnešioti, galiu patikėti. Bet kad pajėgtumėm suardyti kvepalų molekules?.. Kiek man žinoma, net trinant grūstuvėje to padaryti nepavyks. Aromatinės molekulės itin mažos, jos nesuyra pirštu paspaudus! Jei molekulės mikrokapsulėse, patrynimas jas išlaisvina ir tada jos pasklinda. Bet čia iš kitos operos.
  • plaukus alkoholis sausina, bet jei “pereisite“ per ore esantį kvepalų debesėlį, plaukams tenkantis spirito kiekis bus labai menkas. Plaukai itin gerai sugeria ir išlaiko kvapus, dažnai mažiau pakeičia kvepalų kvapą nei oda. Kartais tai būna tam tikra išeitis žmonėms, kurie turi itin jautrią odą ir negali ant jos naudoti labai patinkančio aromato.
  • troleibuse būtų gerai neapipurkšti kvepalais aplinkinių. O kas kuo užsiima – kiekvieno asmeninis reikalas. Kodėl taip sakau? Nes Lietuvoje žmonės pernelyg daug dėmesio kreipia į tai, kas ką pagalvos, kas-kur-kaip-kada-kam atrodys. Londono metro nieko nestebina nei mezgantys, nei pusryčiaujantys, nei nagus besilakuojantys ar makiažą besidarantys keleiviai, tai lygiai taip pat įprasta kaip žmogus su ausinuku ar elektronine knyga. Taigi nematau skirtumo, kuo troleibusas, kaip vieša vieta, skiriasi nuo metro vagono. Nebent tuo, kad pastarųjų pas mus nėra, kaip ir kultūros kartais pritrūksta. Galima pareikšti, kad ir troleibusu tikra dama nevažiuoja, o renkasi prabangų automobilį su asmeniniu vairuotoju…

Nuo savęs pridursiu tik kelis paprastus patarimus vasarai: atsargiau naudokite kvepalus, kai vilkite šviesiais drabužiais. Dauguma kvepalų dabar gaminami labai mažai dažyti, bet visgi yra ir turinčių gana intensyvius medienų ar žalumos atspalvius. Ypač natūralūs ar pačių pasigaminti iš eterinių aliejų ir absoliutų gali palikti sunkiai išplaunamas dėmes ant drabužių. Pasirūpinkite, kad jūsų kvepalų buteliukai nebūtų laikomi saulėkaitoje – tai trumpina bet kokių kvepalų amžių.

Vasariniai ir žieminiai kvepalai – daugiau rinkodaros triukas, kad būtų perkami vis nauji. Kvėpinkitės tuo, kas jums teikia malonumą. Jei jums vasarą norisi gaivių citrusų ir šiltų rytietiškų aromatų žiemą – puiku. Jei atvirkščiai – taip pat puiku, nes jūsų kvepalai visų pirmiausia turi patikti jums. Rinkdamiesi kvepalus, stenkitės įtikti sau, o ne kam nors kitam. 🙂WP_20140607_004

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: