2 Komentaras

Atpažinti nepažįstamąjį. Šluotinis sausakrūmis

         Šito augalo šakelių dar būdama visai vaikas parsiveždavau iš miško ir pasimerkdavau. Prisimenu jį nuo neatmenamų laikų, tik nežinojau, kas tai – kaip vadinasi, nuodingas ar naudingas. Dabar miške ieškodama islandinės kerpenos, vėl radau krūmelius. Žali, kvepiantys net tokį vėlyvą rudenį, o  nulaužus šakelę, šviežias kvapas truputį primena juodųjų serbentų lapus. Išverčiau namuose visas turimas knygas – neradau, kas tai… Teko paprašyti Vilniaus universiteto botanikos sodo darbuotojų pagalbos. Kokia buvau laiminga, sulaukusi laiško su pavadinimu! Džiaugiausi kaip vaikas, saldainių pintinę gavęs. Didžiai dėkinga esu. 🙂

       Augalas vaistinis ir kartu pavojingas. Bet aš visada tikiu, kad atsitiktinumų, ypač bendraujant su gamta, tiesiog nebūna. Jei aš iki jo nuvažiavau, radau, jei ranka tiesėsi nulaužti šakelę, nosis norėjo pauostyti, o pauosčius negalėjau atsitraukti ir labai rūpėjo glėbelį parsivežti namo – vadinasi, jis man skirtasis… Visi jo poveikiai man tinka. Įspėjimus žinau, atkreipsiu dėmesį ir būsiu atsargi, arbatų nevirsiu. Pasidarysiu hidrolato ir truputį spiritinės ištraukos. Jis turi tankų širdies ritmą lėtinantį poveikį ir dar veikia kaip augalinis estrogenas (mano amžiuje to jau visai reikia). Įspėjimai: draudžiama naudoti į vidų be kvalifikuoto mediko specialisto priežiūros, netinka nėščiosioms,  turinties aukštą kraujospūdį. Trumpai žr. čia.

        Na, o man rūpi, kaip kvepės tinktūra ir kaip – hidrolatas.  O kitą vasarą būtinai lėksiu pasirinkti žiedų. Parfumerijoje šio augalo absoliutas – viena iš pačių brangiausių medžiagų. Žinojau jį Broom absoliuto pavadinimu. Tačiau kažkaip niekada galvoj nesusitiko mintys, nepamaniau kad tą augalą galiu rasti čia, Lietuvos miškuose, kad šimtus kartų mačiau.  Jo medicininis panaudojimas glaustai aprašytas mano turimoje knygoje: A. Chevallier, Encyclopedia of herbal medicine.

       O dabar ramia sąžine einu kimšti alembiko…

http://www.thegoddesstree.com/MotherNature/Broom.htm

Nuotrauka iš:  http://www.sodininkyste.lt/sluotinis-sausakrumis/

Broom absoliutų rūšys parfumerijoje – trumpai, leidžia perskaityti knygos puslapį “amazonėje“.

Reklama

2 comments on “Atpažinti nepažįstamąjį. Šluotinis sausakrūmis

  1. Šio krūmo žiedeliai labai kvapnūs….

    • O taip, žinau, tik ne laiku aš jį sugalvojau “įsisavinti“. 🙂 Išviriau hidrolatą – iš pradžių kvepėjo bent kiek panašiai į seniai surinktas valerijonų šaknis, ar nagarmotę. Kai baigiau, visas hidrolatas liko švelnaus, sunkiai apibūdinamo kvapo – vos vos vaisinis, vos vos medienos. Rūgštus, karstelėjusio skonio. Kitąmet medžiosiu žiedus, jie bus kvapnesni. 🙂 O va spiritinė tinktūra kvepia visai kitaip – daug vaisiškiau, gaiviau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: