Parašykite komentarą

Apie rugiagėlių hidrolatą

Tai pirmieji asmeniniai įspūdžiai ir rastos informacijos santrauka. Rugiagėlė, lotyniškai Centaurea cyanus, nuo seno žinomas dekoratyvus vaistinis vienmetis arba dvimetis augalas.

Hidrolatą gaminau santykiu 1:1. Distiliavau šviežiai surinktus žiedus. Gaminys švelniai balkšvos spalvos, galutinis pH apie 3,8. Pirmųjų lašų buvo apie 6,82. Pradžioje buvo juntamas aštrokas terpeniškas aromatas, paragavus aitrus tarsi apelsino žievelės skonis, tik be citrusiškumo. Viso gauto hidrolato kvapas šiek tiek rūgštus. Atskiedus vandeniu maždaug 1:3 tampa švelniai salsvo IMG_1600skonio su gėlišku poskoniu gilumoje. Puiki atgaiva vasarai!

Pabaigusi lašinti kiek planavau, dar šiek tiek surinkau – panaudosiu platesniam analizavimui. Įdomu, kad dar toliau distiliuojat kvape rūgštumo nebeliko. Dabar lyginu, uostau, ragauju tris “frakcijas“: pradžios, viso hidrolato ir “uodegos“(pH 2,87). Pradžia, paėjus kelioms paroms, sušvelnėjo, išgražėjo ir tapo kur kas labiau gėliška kvapo prasme.

Kasdien bandau jį ant veido vietoj įprasto toniko. Nuostabus poveikis odai: švelniai drėkina ir ramina, sutraukia kapiliarus, skaistina, lygina odos spalvą.  Vienas iš žaviausių kada nors bandytų hidroliatų. Hidrolatu sudrėkintą kompresą uždejusi ant sumušimo, išvengiau mėlynės. Įdomiausia, kad turėtas parsisiųstas rugiagėlių vanduo absoliučiai nepatiko – nejaučiau nei kvapo, nei poveikio. Kartą pabandžiusi, daugiau nebepirkau. 🙂

Aromaterapinėje literatūroje  rugiagėlių hidrolatas pristatomas kaip vienas iš nedaugelio, tinkamų lašinti tiesiai į akis ir naudoti vietoj dirbtinių ašarų. Suzanne Catty knygoje “Hydrosols. The next aromatherapy“ rašo, kad turi fitohormonų ir todėl vengtinas pirmo nėštumo trimestro metu. Ann Harmam knygoje “Harvest to hydrosol“ rasta cheminė hidrolato analizė leidžia geriau suvokti jo poveikio esmę: labai mažas vandenyje ištirpusių, tačiau veiklių, stiprių medžiagų kiekis daro jį tokiu švelniu ir drauge veiksmingu. Rugiagėlių hidrolate A. Harman aptiko vos 0,0013% aliejaus. Daugausiai yra bisabololio darinių ir eugenolio – stipraus antimikrobinio, priešgrybelinio, priešuždegiminio elemento.

Kosmetikoje rugiagėlių vanduo naudojamas kremuose, losjonuose ir visur, kur reikia raminti, gydyti sudirgimus: tinka esant egzemoms, dermatitams, nubrozdinimams; traiškanojančioms akims ir įvairiems kitiems akių uždegimams, sudirgimams raminti. Tinka esant akių nuovargiui, miežiui. Spuoguotai odai, išsiplėtusioms poroms mažinti. Pasižymi odą stangrinančiomis savybėmis. Manoma, kad lygina, atpalaiduoja raukšleles aplink akis (“žąsų kojeles“). Žiedų preparatais gali būti stiprinami plaukai, mažinamas slinkimas. Mažina karščiavimą ir skausmą.

Manau, kad dėl sutraukiamojo, šlapimo išsiskyrimą gerinančio poveikio rugiagėlių vanduo gali būti vertinga priemonių celiulito mažinimui dalis. Rekomenduočiau išbandyti varginamiems šienligės – jei žmogus nėra alergiškas astriniams, rugiagėlių hidrolato dulksna gali raminti ašarojančias akis, o purškiama į nosį mažins paburkimą ir uždegimą. Negaliu to išbandyti ant savęs: jau kelatą metų nebejaučiu jokių šienligės keliamų problemų. O buvo laikas, kai buteliuką vaistų nuolat nešiodavausi rankinėje.

Moksliniais tyrimais yra nustatytas rugiagėlių graižų antiuždegiminis ir imunomoduliuojantis poveikis.

Pridursiu, kad rugiagėlių preparatai netinka asmenims, alergiškiems astrinių šeimos augalams. Nesu tikra dėl fitohormonų, bet nėščiosioms nevartotini, o visiems kitiems naudotini atsargiai dar ir dėl stiprių veikliųjų cianido darinių.

*****

Vaistinei žaliavai naudojami mėlyni rugiagėlių žiedai turi karčiųjų širdį veikiančių glikozidų centaurino, cianino, antocianų cianidino ir pelargonino diglikozidų, kumarino (cikorino), flavanoidų, gleivių, rūgščių, mineralinių medžiagų kalio, kalcio, seleno, vario, cinko ir kt.

Rugiagėlių preparatai pasižymi šlapimą ir tulžį varančiu, stimuliuojamuoju, prakaitavimą skatinančiu poveikiu. Slopina lygiųjų vidaus organų spazmus, gerina virškinimą, žadina apetitą. Efektyviai šalina inkstų ir širdies ligų sukeltus patinimus.

Rusijoje buvo tyrinėtas nestiprus rugiagėlių tinktūros kraujospūdį mažinantis ir širdies ritmą reguliuojantis efektas, tačiau noriu pažymėti, kad tie tyrimai buvo atlikti su pelėmis.  Tradiciškai Rusijoje rekomenduodavo išsekusiems, ilgai sergantiems, apetitą praradusiems ligoniams, ypač sergant inkstų ir šlapimo takų, tulžies latakų ligomis. Liaudies medicinoje rugiagėlės naudotos ir obstrukciniams bronchitams gydyti kaip atsikosėjimą gerinantis ir priešuždegiminis vaistas.

Dažniausiai naudojamos įvairiuose arbatų mišiniuose. Keletas džiovintų mėlynų žiedlapių papuoš bet kokią arbatėlės žaliavą.

 

Literatūra:

  1. Suzanne Catty “Hydrosols. The next aromatherapy“
  2. Ann Harmas “Harvest to hydrosol“
  3. S. M. Kalasauskienė “Vaistiniai augalai gydymui, kosmetikai, kulinarijai“
  4. Cовременная фитотерапия, София, 1988. Под редакцией проф. Becelina Петкова
  5. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874199001129
  6. http://phytomorphology.org/PDF/MP4/04065068.pdf
  7. Apie rugiagėlės giminaitę, astrinių šeimos Centaurea aynetensis: http://www.academicjournals.org/article/article1380375961_Talhouk%20et%20al.pdf 
    IMG_1580
Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: