Parašykite komentarą

Pelynų hidrolatas, pagardintas keliomis mintimis apie vandenį

IMG_2190Išties jis, pelynų hidrolatas, visai gardus – ne tokia kartybė kaip arbata ar tinktūra. Arbatinį šaukštelį atskiedusi vandeniu,  kas rytą išgeriu puodelį  kvapnaus, skanaus ir sveiko gėrimo.  Dauguma puikiai žino apie virškinimą gerinantį, tulžies išsiskyrimą skatinantį,  kirmėles varantį pelyno poveikį.  Mąstydama apie tai, kad vanduo ne tik kaupia ir perneša veikliąsias augalo medžiagas, bet kartu  kaupia bei perduoda informaciją hologramos principu, tikiu kad tiek nedaug išties gali labai daug nuveikti  sveikatos labui. Pelyno veikliosios medžiagos stabilizuoja organizmo imunines reakcijas, veikia baktericidiškai, kaip priešgrybelinis, kardiotoninis preparatas. Odos sveikatinimui pelynai taip pat tinkami – jais gydomi alerginiai, virusiniai odos susirgimai, pūliniai. Šviežios žolės kompresiais galima pagelbėti esant sumušimams, sutrenkimams. Pelynas gali veikti ir tonizuojančiai, ir raminančiai.  Tereikia rasti tinkamą naudojimo būdą ir kiekį.

Man taip patinka kartusis kietis, dažnai vadinamas pelynu, kad negaliu apsakyti.  Skaičiau apie jį daugybę straipsnių. Pabandysiu kiek galima trumpiau papasakoti, ir jau nujaučiu, kad viskas skambės taip, tarsi pelynas būtų universalus vaistas nuo visų ligų. Skubu nuvilti – tokio nėra, ir pelynas, nors stebuklingų galių žolė, taip pat ne viešpats visagalis. Naudokite jo gydomąsias savybes atsakingai; saikingai, pagarbiai, atsargiai, su meile augalui ir kūnui. 🙂 Tarp Lietuvos gyventojų viena iš dažniausių alerginių reakcijų yra alergija pelynų žiedadulkėms. Įdomu būtų panagrinėti, ar žiedadulkėms jautrūs asmenys taip pat reaguoja ir į šio augalo hidrolatą. “Lietuviai jautriausi pelynams ir lazdynams“. Vienas iš mano pažįstamų, alergiškas pelynams, gavo hidrolato buteliuką. Negali naudoti, pelynų vanduo taip patsukėlė stiprią alerginę reakciją. Jei kieno kito organizmas hidrolatą priimtų draugiškai (iš patirties žinau, kad neretai kokiam nors augalui alergiški žmonės jo hidrolatui nejautrūs)- tai šitoks patogus, kvapnus vanduo gali būti lyg imunoterapijos alternatyva, leidžianti kūnui švelniai susidraugauti su “priešu“.  Manau, kad ilgesnį laiką drėkindamas veidą hidrolatu, nuolat gaudamas augalo informacinį “paketą“ ant odos, akių, ar net išgerdamas su vandeniu – organizmas liautųsi reaguoti perdėtai jautriai. Tokią “imunoterapiją“ teisingiausia būtų bandyti vėlyvą rudenį, kai organizmo nebeatakuoja dažniausiai problemas keliančios žiedadulkės. Pasitikrinti savo reakcijas taikant pačias mažiausiais dozes – lašiuką hidrolato po liežuviu. Jei viskas gerai, kitą dieną du lašiukus. Ir taip toliau, tokiame stiliuje. 🙂 Švelniai, dėmesingai, atsargiai. Aš pati ko gero irgi buvau alergiška pelynams. Buvau, nes dabar man jie nebekelia sunkumų. Prisipjovusi didžiausią dėžę žydinčios, žiedadulkių debesis skleidžiančios žolės vežiau ją automobilio salone. Vos atsisėdus į mašiną, nusičiaudėjau, akys paašarojo – juk dulkių koncentracija tapo kur kas didesnė nei atvirame ore. Tada pasakiau sau: viskas gerai, nuostabūs tie pelynai, taip skaniai ir svaiginančiai kvepia, aš gi juos myliu! Akys neužtino, ašaros išdžiūvo. Turiu pridurti, kad prieš keletą metų rankinėje nuolat nešiodavausi priešalerginius lašus akims, o vasarą dažnai turėdavau gerti antihistamininius vaistus, buvau jautri pavasarį žydintiems medžiams, varpiniams augalams, tik dėl pelyno konkrečiai nebeatsimenu, ką testas rodė. 🙂

Mitais ir legendomis apipintas pelynas nepelnytai užmirštas ir retai vartojamas. Seniau pelyno šakelę užkasdavo po statomo namo kampu, kad gyventojai nesirgtų. Pelyną smilkydavo, gindami namus nuo ligų ir nelaimių. Pelynu buvo gardinamas populiarus alkoholinis gėrimas absentas, užtraukęs augalui smarkiai perdėtą, išsigalvotą narkotinę priklausomybę sukeliančio poveikio nešlovę. Šiuolaikiniai mokslininkai mano, kad tai tebuvo fikcija, nors tuo metu alkoholizmas ir “absintizmas“ buvo laikomi dviem skirtingomis priklausomybėmis. Absinthism: a fictitious 19th century syndrome with present impact.

Pastaraisiais metais mokslininkai nustatė neuroapsauginį pelynų poveikį smegenims. “Neuroprotective effect of Artemisia absinthium L. on focal ischemia and reperfusion-induced cerebral injury“.

Laudies medicinose, senųjų gydymo korifėjų pelynas įvairiems susirgimams gydyti vartojamas tūkstantmečius. Avicena naudojo pelyną apetitui žadinti. Kariai žinojo apie pelyno miltelių baktericidinį poveikį ir barstydavo juos ant žaizdų, pagreitindami gijimą. Ilgą laiką buvo naudojamas ir kaip antidepresantas. Problemos, žinoma,  gali kilti perdozavus arba, kaip minėjau, alergiškiems žmonėms, taip pat netinka nėščiosioms.  Pelynuose gali būti (bet ne visur augančiuose yra) kenksmingu laikomo ketono tujono. Kartų skonį suteikia absintinas, anabsintinas.

Pelynų preparatai turi bendrai organizmą tonizuojantį, stimuliuojantį poveikį, didina atsparumą infekcijoms, ypač gripo, kartu padeda greičiau atsigauti po persirgtos ligos. Tikrai įspūdingą tonizuojantį poveikį patyriau savo kailiu. Tomis dienomis, kai distiliavau kartųjį kietį, daug dirbau ir mažai temiegojau, bet jaučiausi puikiai. Energinga, gerai nusiteikusi,  pakylėta ir pakerėta pelyno galių. Užteko  visuose namuose pasklidusio intensyvaus, man tokio mielo kvapo poveikio. Pasikabinkite pelynų šakelių ryšelį virtuvėje ar vonioje – kai trūksta jėgų, jaučiatės apatiški, nuolat pavargę. Arba gerkite arbatą, tinktūrą ar nekartų hidrolatą. Ko gero, hidrolatas puikiai galėtų tikti apetitą praradusiems vaikams.

Mane tiesiog pavergė pelyno hidrolato kvapas. Mėgstu tokius sodrius, intensyvius, karčiai saldžius, žolėm ir mediena dvelkiančius kvapus. Dar nuostabesnis pelyno hidrolatas ant odos. Labai švelnus, nerūgštus, pH virš 6. Neįkainojamas išskirtinumas – savaime riebus (panašus gavosi geltonųjų pušų hidrolatas), tad ypač tinka sausai, jautriai odai. Po jo ne tik kad netraukia veido odos; vasarą beveik galima ir be kremo apseiti. Hidrolatas, lyg pelyno žiedai, švelniai gelsvas. Išlašėjo ir nemažai ryškiai žalio eterinio aliejaus – jo poveikis artimas ramunėlėms, nes karčiųjų kiečių eterinio aliejaus sudėtyje taip pat yra chamazulenų. Nenuostabu, kad pelynai gydo odą ir žaizdas. Savo spalva, kvapu ir skoniu hidrolatas  priminė gerai atskiestą medetkų CO2 ekstraktą. Neturiu galimybės ištirti, bet panašu, kad hidrolate yra nemažai ištirpusių karotenoidų. Puikiai tiks ir įvairios probleminės odos priežiūrai – tiek spuoguotos, tiek dermatitų, egzemų kamuojamos, taip pat ir intymiai higienai, burnai skalauti, nes efektyviai naikina Candida albicans grybelį. Tyrimo su pelėmis metu buvo nustatytas striprus pelynų veiksmingumas prieš auksinį stafilokoką. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24293717  Taigi, seniai liaudies žinoti šio augalo efektai mokslo patvirtinami.

Medicininiuose tyrimuose gydančiomis savybėmis pelynas aplenkė net kalninę arniką ir stipriau veikė kaip antioksidantas. Tokios pelyno savybės ypač pravarčios vystančiai, senstančiai, glembančiai odai tonizuoti ir prižiūrėti, aplinkos sukeltam oksidaciniam stresui mažinti. Ar begali būti geresnė kombinacija? “Evaluation of…

Taip pat tyrinėjamas nuskausminantis ir priešuždegiminis geriamojo pelynų ekstrakto poveikis. http://www.academicjournals.org/article/article1381922963_Taherkhani%20et%20al.pdf

Dar nuostabiau, pelyno ekstraktas “in vitro“ tyrime sunaikino krūties vėžio ląsteles, mažai pakenkdamas sveikosioms. “Artemisia absintthium (AA): A novel potential complementary and alternative medicine for breast cancer“.   Tai dar viena priežastis pagerti hidrolato.

Manoma, kad seksviterpenas artemisinas yra atsakingas už gydantį pelynų poveikį ypač sausai odai, egzemai, psoriazei. US patentas. Tad šis hidrolatas mūsų šeimoje dabar geriamas ir purškiamas ant žvynelinės pažeistos odos prieš tepant kremą.

Pelynai ne tik skatina tulžies išsiskyrimą, bet ir padeda organizmui apsivalyti nuo sunkiųjų metalų, veikia kaip hepaprotektorius. Tyrimas apie pelyno poveikį mažinant apsinuodijimo švinu sukeltą kepenų pažeidimą “Role of wormwood (Artemisia absinthium) extract on oxidative stress irt ameliotžrating lead induced haematotoxicity“.

Lietuvių kalba radau mokslinį darbą apie pelyno miltelių kapsuliavimą, ten yra plačiai aprašytos šio augalo kaupiamos veikliosios medžiagos, kurios kinta priklausomai nuo augimo regiono. Lietuvoje, kaip ir Vokietijoje, vyrauja oksiduoti seksviterpenai. V. Gasparavičiūtė “KAPSULIŲ SU AUGALINE ŽALIAVA TECHNOLOGIJOS MODELIAVIMAS IR BIOFARMACINIAI TYRIMAI“.
Apie įvairius kiečių šeimos augalus:  “The Artemisia L. Genus: A Review of Bioactive Essential Oils“

Irane augančių Artemisia absinthium eterinio aliejaus sudėtis.

Apie pelyną, gydomąjį poveikį Artemisia absinthium, Sauthern Cross University

Pelynų eterinio aliejaus sluoksnelis virš hidrolato

Pelynų eterinio aliejaus sluoksnelis virš hidrolato

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21999109

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874110002618

Wormwood (Artemisia absinthiu) supresses tumour necrosis factos alpha and accelerates healing in  patients with Crohn“s disease – A controles clinical trial“.

Na va – regis, susidėjau visas svarbias ir įdomias nuorodas. Pati jas dar ne kartą atsiversiu ir skaitysiu. Pelynas – jėga, patikėkit, labai nuoširdžiai sakau. 🙂 Esu be galo dėkinga Nalšios žemės šeimininkei už padovanotą galimybę prisirinkti šito gamtos turto. Kai pjoviau pelyno šakas, tūkstančiai mažų žiedelių lyg gyvomis akimis žvelgė. Taip gaila buvo niokoti. Jaučiausi tarsi gyvam sutvėrimui pjaudama rankas… Tiesiog širdis verkė ir neleido visų paimti. Kai pagaminau ir išbandžiau pirmą hidrolato partiją, ir dar dosnios draugės paskatinta – važiavau toliausią kelią dar kartą. Kad ir kaip gailėdama,  kartu supratau, kad netrukus atiduos savo galybę žemei augalas, nužydės, supus, o aš noriu duoti žmonėms.

Turbūt gana. Visada galima parašyti pratęsimą ar papildyti, paredaguoti, nes apie pelyną gerų žodžių niekuomet nebus per daug. 😉 Gali save dabar vadinti pelynofane.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: